Jak se ochránit v době chřipkových epidemií?

V zimě je velmi těžké vyhnout se různým formám chřipky. Virus, který ji způsobuje, totiž přežívá téměř na všech místech, kde se běžně hromadí lidé. Jaká je prevence?

Stoprocentní ochrana proti chřipce neexistuje, pokud se pohybujete na místech, jako jsou supermarkety, kanceláře nebo hromadná doprava. V uzavřených místech totiž virus přežívá hodiny. Pokud však budete dodržovat tyto zásady, možná se tomu nejhoršímu vyhnete.

Očkování

Podle lékařů je jednou z nejspolehlivějších prevencí očkování proti virovým onemocněním, mezi která patří i chřipka. V době vypuknutí epidemie je na takový krok však už pozdě.

 

Zdravý životní styl

Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří pravidelně sportují, mají pestrou a vyváženou stravu, chodí do sauny, otužují se a dopřávají si dostatečné množství kvalitního spánku, onemocní chřipkou jen zřídka. Zkuste proto změnit svůj životní styl a podpořit tak svou imunitu.

Otevřete uzavřené prostory

Je těžké vyhýbat se celou zimu uzavřeným prostorům, jako jsou právě supermarkety nebo kanceláře, zvlášť pokud musíte pravidelně nakupovat nebo pracujete v kanceláři. Zkuste však nakupovat méně často ve větším množství a zredukujte návštěvy obchodů na minimum. V kanceláři pravidelně větrejte – krátce, ale intenzivně, okna nechte na pár minut dokořán. Klimatizaci v žádném případě jako větrání nepoužívejte.

 

Minimální kontakt s nemocným

Pokud se chřipkou nakazí někdo z vaší rodiny, poproste ho o ohleduplnost – aby kýchal a smrkal pokud možno do kapesníku či do vrchní poloviny paže, ne do dlaně. Právě místa, kterých se běžně dlaní dotýkáme – klika u dveří, telefon, nádobí – jsou pro viry skvělým místem k přežití a dobře se tak přenášejí z osoby na osobu.

Kromě těchto rad se obecně doporučuje zvýšit přísun vitamínů a teple se oblékat. Třeba se vám příště chřipka vyhne!