Jak na bolavá záda? Poradíme vám!

Průzkumy ukázaly, že bolestí zad trpí ročně velké množství lidí, často těch s nadváhou nebo dlouhodobě sedících u počítače. Bolavá záda byste však určitě neměli ignorovat!

Příčinou bolavých zad bývá nejčastěji to, že vlivem dlouhodobého hrbení se u počítače ochabují důležité zádové svaly a nahradit je musí ty, které k opoře prvotně používány být nemají. Právě proto cítíme bolest.

Správné sezení je základ

Pokud u počítače prostě dennodenně sedět musíte, protože je to součástí vašeho zaměstnání, snažte se sedět správně, abyste předešli bolesti zad. Seďte vzpřímeně, monitor byste měli mít v úrovni hlavy (očí), abyste nenamáhali šíji a krční páteř. Nohy kolmo k zemi, stehna kolmo k tělu a předloktí rovná.

Čas od času si dejte od sezení pauzu, udělejte si pár dřepů, projděte se do vedlejší místnosti nebo si protáhněte záda/ruce.

 

Příčiny neodstraníte pilulkami

Pokud si myslíte, že bolest zad vyřešíte jako tolik jiných zdravotních problémů užitím správného prášku, mýlíte se. Léky totiž neřeší skutečnou příčinu, tedy špatné používání zádových svalů, pouze otupují organismus a přinášejí do něj chemikálie, které nám dávají chybný pocit, že jsme zdraví a v pořádku.

Jak předcházet některým problémům

Nakoupíte-li při nákupu větší množství potravin, rozložte je do více igelitek a neste každou v jedné ruce. Tašky by neměly vážit víc než pět kilo, i když tomu se ne vždy vyhneme. Určitě však nenoste všechno v jedné velké a těžké tašce.

Vyplatí se i investovat do správné židle. Křeslo, v němž doslova pracujete, musí být pohodlné a hlavně v něm musíte být schopni dlouhodobě správně sedět. Doporučuje se také vyměnit židli za míč. Po dvou týdnech sezení na něm se prý naučíte používat zcela automaticky ty správné zádové svaly.

Pokud máte se zády dlouhodobé problémy, navštivte lékaře. Rozhodně se nevyplácí bolavá záda ignorovat a podceňovat prevenci či léčbu.