Pes v domácnosti – jaké vybrat plemeno?

Plánujete si pořídit psího kamaráda do domácnosti? Které plemeno je do bytu nejlepší a které si naopak určitě nepořizovat? Říká se, že každý pes v bytě je chudák, ale ve skutečnosti tomu tak není. Některá malá plemena, jako je například yorkshirský teriér nebo pražský krysařík, se do bytu vyloženě hodí a to nejenom svou povahou a způsobem života. Pojďme si představit několik plemen, která se do bytu hodí a která naopak nejsou vůbec vhodná.

1. Yorkshirský teriér

Tento druh teriéra je velice bystrý, inteligentní a zároveň temperamentní, ovšem s vyrovnanou povahou. Jedná se vzrůstem i váhou o malého pejska s velkým sebevědomím. Péče o toto plemeno není moc náročná, ovšem je nutné věnovat péči jejich srsti, která může být nejenom dlouhá podle výstavních standardů, ale i sestříhaná do krátkého „sportovního“ sestřihu. Průměrně se yorkshirský teriér dožívá 14 let.

Čivava je poměrně oblíbené malé plemeno.

2. Čivava

Čivavy jsou temperamentní, pozorné, mrštné, ale i odvážné. I když se to nemusí zdát. Obecně nevyžadují dlouhé procházky, a nepotřebují ani velké množství krmiva. Kvůli jejich malému vzrůstu je ovšem potřeba dávat pozor, abyste jim nechtěně neublížili. Průměrně se dožívají 12 až 14 let a věřte, že budou dobrým malým společníkem.

3. Pražský krysařík

Toto plemeno je nejenom velice zvědavé, ale také ohromně mazlivé. Krysaříci jsou rychlí, obratní a hlavně neúnavní společníci, kteří jsou zároveň přátelští ke členům rodiny. K cizím lidem ovšem dovedou být dosti rezervovaní a nedůvěřivý. Jeho krátká srst nevyžaduje žádnou péči a je stejně jako u čivavy potřeba dávat pozor snad pouze na to, aby mu nikdo nechtěně neublížil.

Jaké plemeno určitě ne?

Pokud nechcete doma vyčesávat neustále chlupy z koberce a oblečení, zapomeňte na dlouhosrstá plemena. V bytě se většinou nelíbí ani psům velkého vzrůstu, kteří potřebují více prostoru a hlavně pohybu. Jedná se především o ohaře, ovčáky, kolie, boxery nebo třeba retrievery. Samozřejmě, že pokud psovi poskytnete dostatek pohybu, může být spokojený i v menším bytě, je ovšem velice důležité si vše dobře promyslet. Pes je společník na mnoho let a po půl roce by vás neměl omrzet.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*