Hněv: emoce, která vzniká pobouřením, sporem, ale i vlastním pocitem frustrace

Ať už jste pobouření v důsledku špatné zprávy nebo se to týká sporu s vašimi přáteli či rodinou, hněv je v tu chvíli přirozenou obranou. Co je to vlastně hněv? Hněv je nepříjemná emoce, kterou vnímáme, když se blíží nebo už přišla nějaká hrozba.

Spouštěčem hněvu je myšlenka, jenž nás nutí se zlobit

A zahrnuje prakticky cokoliv – od neočekávaných negativních událostí až po pocit, že k nám někdo není spravedlivý nebo nám ublížil. Může mít velmi silný náboj a nejlepší je, když se nedorozumění vysvětlí. Nicméně není jen negativním prožitkem, dokáže být do jisté míry i očistným prostředkem.

Proč se hněváme?

Nejčastěji se hněvají lidé, kteří trpí frustrací. Každý člověk vlastní skryté zranitelné místo, někdo má strach, jiný prožívá stud a další smutek. Hněv se odehrává v mozku a obvykle je spojen s uvolňováním kortizolu, když se cítíme ohrožení.

Hněv je základní bojovou reakcí, aby se ochránil organismus

Ne nadarmo se kortizolu přezdívá hormon „boje nebo útěku“. Jakmile se začneme vztekat, naroste také hladina testosteronu. A pozor, testosteron není jen ryze mužským hormonem, funguje i u žen. Čím větší je množství, tím těžší je ovládat hněv. Bývá také příznakem něčeho jiného, např. nevyřešené minulosti, úzkosti, deprese nebo poruchy osobnosti.

Když někdo není schopen zdravě komunikovat o svých pocitech, zřejmě se uchýlí ke hněvu. Stejně na tom bude ovšem i ta druhá strana, které nic nevysvětlí.

Chcete znát ještě další důvody, proč se hněváte?

Možná jste v permanentním stresu nebo se cítíte bezmocní. Někteří lidé se jsou zdánlivě silnější, když jsou naštvaní. Rozdíly v hněvu jsou primárně způsobeny různými druhy osobností. V závislosti na povahových vlastnostech mohou impulsivní jedinci prožívat hněv rychleji a intenzivněji.

Dost možná souvisí i s vaším dětstvím

Jelikož jsou dospělí vzorem dětí, hněv je naučená reakce a může pocházet od chování rodičů.

Jak z toho ven?

Naučte se rozpoznat emoce, sledovat je a regulovat tak, abyste se v dané situaci chovali tak, aby to tomu okamžiku odpovídalo. Hysterie rozhodně ničemu neprospěje. 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*