Pečujeme o střevní mikroflóru

By: Jökull Auðunsson

Víte, co je to střevní mikroflóra a jak o ni pečovat? Pojďme se na to společně podívat! Střevní mikroflóra jsou mikroorganismy (jednobuněčné, mikroskopické organismy), které žijí v trávicí soustavě všech živočichů, tedy včetně člověka. Jak už to tak ovšem u mikroorganismů bývá, někdy prospívají a jindy mohou škodit.

Střevní mikroflóra je důležitá pro celkové zdraví

Zdravá střevní mikroflóra je důležitá pro naše celkové zdraví a imunitu organismu. Pokud jsou mikroorganismy v těle stále ve vyváženém stavu, je vše v pořádku. Nevhodná strava, velký obsah cukru, překyselení, antibiotika, ale i hormonální přípravky mohou harmonii střevní mikroflóry narušit. Tím dochází k převaze kvasinek, plísní a patogenních bakterií. Poškození střevní mikroflóry se projevuje nejen dlouhodobými střevními potížemi, ale také bolestí hlavy, alergiemi, únavou či například kožními problémy!

By: Stacy Spensley

Jak na obnovu střevní mikroflóry?

Při obnovování střevní mikroflóry je důležité, zdali došlo k jejímu jednorázovému poškození či se jedná již o chronické poškození. V případě nárazové a krátkodobé poruchy je vhodné užívat probiotika po každém podání antibiotik či po průjmu. Lékaři doporučují také bílé jogurty s živou kulturou či omezení bílého pečiva. Radí zvolit spíše lehčí pokrmy, jako je bílé maso (dušené, vařené) či ryba.

Probiotika se v poslední době stávají také skvělým pomocníkem na cesty do zahraničí a to zejména do tropických oblastí, kde na nás často číhají střevní potíže nejen z místní vody.

By: Jökull Auðunsson

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří mají střevní mikroflóru poškozenou z opakovaného užívání antibiotik, hormonálních léků, antikoncepce apod., je v těchto případech užívání probiotik více než žádoucí. Je ovšem nutné je doplnit také o kompletní léčbu proti kvasinkám a o preparáty na obnovu jater. Pomoci může v mnoha případech také protikvasinková dieta, která omezuje příjem bílého pečiva, alkoholu či zrajících sýrů.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*