Hliník v lidském těle

By: Wonderlane

Hliník není pouze prvkem, ze kterého se vyrábí různé předměty, ale jedná se také o součást lidského těla a ačkoliv jde o stopové množství, tak je vhodné znát jeho vlastnosti, proč ho v těle máme. Každý průměrný člověk má ve svém těle kolem 50-150mg hliníku.

Ačkoliv se hliník nachází všude kolem nás, tak v lidském těle se nejeví jako nepostradatelný, naopak může být spíše ke škodě. Jeho vysoký obsah blokuje důležité tělesné funkce a to například vývoj kostí, hladinu hormonů a také podporuje vznik Alzheimerovy choroby, jelikož negativně působí na paměť a spánkové centrum.

Přehnaná hrozba

By: Mark

Průměrný člověk se nemusí hliníku příliš obávat, ačkoliv se v lidském těle vyskytuje, tak je úspěšně vylučován močí. Samotné ledviny dokáží z těla odstranit přes 80% hliníku, močí ho odchází zhruba 0,1mg. Zbylý hliník v lidském těle zůstává, nehromadí se však už od narození, ale biologicky se rozkládá, doba jeho rozkladu je zhruba 7 let.

Jeho nejčastější příjem je prostřednictvím léčiv, tam ovšem hraje důležitou roli, jelikož na sebe váže důležité látky, které dostane do těla. Jeho množství v léčivech je malé, doporučuje se ovšem těchto léčiv užívat jen minimální množství. Léčiva nejsou hlavní hrozbou pro tělo, spíše minimální, mnohem větší podíl hraje hliník, který je zkonzumován s potravinami. Může se uvolňovat z nádob i ze starých hliníkových obalů.

Požívání hliníku

By: thebittenword.com

Většina lidí vstřebává hliník, aniž by o tom věděla. Jeho nejčastější výskyt je v blízkostí továren a závodů, kde se s hliníkem pracuje, tam bývá ve velké koncentraci ve vzduchu, ale i ve vodě. Velmi často se hliník požije při přípravě kyselých jídel ve starých hliníkových nádobách, které nemají povrchovou úpravu. Je potřeba dát pozor i na běžné alobaly, aby se nedostaly do kontaktu s octem a kyselými jídly. Další výskyt hliníku je v prášku do pečiva, dětské výživě také v antiperspirantech, tam hraje hliník funkci činitele, který brání pocení. V neposlední řadě i mnoho mastí a opalovacích krémů stále obsahuje nezanedbatelné množství tohoto prvku. Hliník je v lidských rukou skvělým pomocníkem, ale je třeba brát v potaz i jeho účinky v lidském těle.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*