Jak se bránit domácímu násilí

By: Run Jane Fox

Konflikty mezi manžely jsou dnes bohužel na denním pořádku v nespočtu českých domácností. Ale to, co se odehrává za jejich zavřenými dveřmi, bychom neměli jen tak bez povšimnutí přejít. Dámy, nenechte si všechno líbit! Občas je načase dát najevo, že jakožto něžné pohlaví máme také svá nezanedbatelná práva a fakt, že jsme si s mužem slíbili věrnost na věčné časy, z nás ještě nedělá poníženého služebníka.

A nejsme stvořeny k tomu, abychom muže obskakovaly a nechali se jím komandovat, zkrátka sloužily v bytě jen jako rohožka. I náš život by měl být smysluplný a k jeho samozřejmé součásti, ať se to muži líbí nebo ne, patří naše osobní svoboda. Jenže co s tím, jestliže jsme příliš pozdě zjistily, že manžel není tak docela oním všímavým a pozorným fešákem, se kterým jsme před pár lety randili?

Přemýšlely jste někdy o tom, proč je u nás domácí násilí stále natolik tabu? Důvod je především ten, že jako ženy máme pocit, že všechno je naše chyba a nejsme schopny se vyrovnat tlaku ze strany muže, přičemž on je pochopitelně v právu. Ale pozor, dobře víme, že to je pouze fáma, kterou vyživuje strach a někdy bohužel i jistá lenost něco řešit. Ženy jsou neobyčejně schopné se přizpůsobit nejrůznějším situacím a než aby se aktivně pustily do boje proti svému utlačovateli, raději se smíří s tím, že „lepší to nebude“ a naučí se být rády za to, co mají. Na jedné straně obdivuhodná vlastnost, na druhé velká škoda – o kolik hezkých chvílí v životě jsme se připravily právě kvůli neochotě udělat radikální změnu?

Když prolistujeme internet, najdeme opravdu spoustu odkazů na organizace, které se zajímají právě pomocí ženám, které to ve svém manželství nemají lehké a staly se obětí muže, jenž si potřebuje vybít svou agresi na tom nejslabším cíli. Netřeba připomínat, že z jeho strany se jedná tak trochu i o zbabělost, neboť každý ví, že žena zpravidla není schopna se bránit – muž potom slepě cílí na ni, jakožto nejsnadnější terč. Ale naším právem, ne-li povinností, je tomu učinit přítrž a nikdy na to nebudeme samy, vždy se můžeme obrátit na spoustu ochotných duší, které nám rády nabídnou pomocnou ruku. Mnohdy to jsou dokonce i ženy, které v minulosti prošly podobnými problémy jako my a teď jsou názornou ukázkou toho, jak silné můžeme být.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*