Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik manželství končí v České republice rozvodem? Proč se Češi vlastně tak často rozvádí? Láska. Svatba. Dítě. Rozvod. Zdá se, že v České republice už jde o jasně zažitý sled událostí. I statistiky v tomto ohledu mluví jasně.
Od roku 1950 počet rozvodů rapidně vzrostl, a tak se Česká republika dostala od deseti tisíců rozvodů za rok až na více jak třicet tisíc. Zní to až děsivě, že? Říká se, že v dnešní době končí rozvodem až polovina manželství a to zhruba po třech až pěti letech. Zajímavé je, že počet rozvodů se liší dle kraje, kde manželský pár bydlí, ale také dle výšky vzdělanosti obou osob v páru. Co ovšem za takto častými rozvody v dnešní době stojí?
Rozdílnost povah, nevěra, či nejasná příčina?
Ve většině případů dochází k rozvodu kvůli rozdílným povahám muže a ženy, z důvodu rozdílných názorů či zájmu a ostatních prakticky obecných příčin. Jedná se až o 90 %, kdy má důvod obecný charakter. Jasných deset procent tedy zbývá na rozvody z jasně dané příčiny. Pokud si právě říkáte, že jasným důvodem k rozvodu je přeci nevěra, máte pravdu. Statistiky ovšem ukazují, že postupem času je tento důvod udávaný stále méně často. Vypadá to, že si přeci jen lidé v manželství zahýbají méně a méně. Že by ale ubylo i rozvodů?
Alkohol a nezájem o rodinu, zabiják manželství?
Dalším nejčastějším důvodem, který páry při svém rozvodu udávají, je alkoholismus (ať už muže či ženy) nebo nezájem o rodinu ze strany ženy. I přesto, že se mnoho párů snaží rozvody odkládat do doby, kdy budou jejich potomci zletilí, stále má zhruba 56 % rozváděných manželství děti nezletilé. Ve statistikách za rok 2011 tak můžeme spatřit opravdu děsivé číslo 23 716, které značí, kolik dětí v tomto roce prožívalo rozvod rodičů.
Zachrání nás Národní týden manželství?
O podporu tradičních manželských svazků se již několik let snaží také kampaň nazvaná Národní týden manželství. Podle organizátorů se jedná o impulz k zamyšlení, jak uskutečnit sen o hezkém vztahu na celý život. Třeba se to nakonec podaří?