Pěstujte zeleninu ve vlastním záhonu. Jak na to?

Jste majiteli menší či větší zahrádky a rádi byste si vypěstovali vlastní zeleninu? Žádný problém! Pěstování zeleniny není žádná věda (stejně jako u ovoce) a vytvoření záhonu jakbysmet. Pojďme se společně podívat, co všechno je třeba udělat a jak vytvořit správný a úrodný zeleninový záhon.

Kam záhon umístit a jakou zvolit půdu?

Nejlepší místo pro zeleninový záhon je takové, které je chráněné před větrem a zimou, a zároveň na něj dosahuje spoustu slunečních paprsků. Záhonek by měl být také lehce vyvýšen a to zejména kvůli vzniku mrazových kotlin, kde by se zelenině opravdu nedařilo.

Vypěstovat lze prakticky cokoli.
Vypěstovat lze prakticky cokoli.

Půda pro pěstování by měla hlinitopísčitá. Poznáte ji tak, že pokud ji vezmete do dlaně a stisknete, vytvoří se váleček, který bude držet pohromadě. V případě nutnosti je možné půdu promíchat s pískem, aby byla lehčí a propustná apod.

Je třeba záhon nějak upravit?

Před samotným sázením by se záhon samozřejmě měl upravit. Základem je odstranit plevel, záhon okopat a zrýt. Po této úpravě a pohnojení je potřeba rozdělit záhon na menší části, mezi kterými budou vést jednotlivé cestičky v podobě vyšlapané hlíny, v lepším případě i dlaždic, kamenů nebo prken. Ty nám následně usnadní hnojení, zalévání i konečné sklízení zeleniny.

Semínka nerozhazujte hlava nehlava

V případě, že máte již vše připraveno, můžete začít sázet! Neházejte semínka ovšem hlava nehlava. Špatně byste na začátku odlišovali, co je zelenina a co plevel. Pomoci může také rozlišení klacíkem nebo lístečky. Dodržujte jednotlivé a předem připravené řádky i správnou vzdálenost. Každá zelenina má svá pravidla. Po zasazení stačí záhonek zalít a je hotovo. Pozor ovšem na přemokřenou hlína, která klíčení nesvědčí.

A co budete sklízet vy?
A co budete sklízet vy?

Nakonec je jen na vás, co si vypěstujete. Pamatujte, že domácí zeleninu budete mít bez chemikálií a čerstvě utrženou. Tak hurá do toho, vydrží opravdu dlouho!