Co zdravého si můžete připravit z mladých kopřiv?

Právě začíná ideální období pro sběr mladých kopřiv. Mladé listy kopřiv jsou velmi výživné a skrývají opravdu nevídané léčivé účinky. Kdyby mnozí tušili, co kopřiva obsahuje, konzumovali by ji či užívali výluh z kopřiv mnohem častěji. Co dobrého si však z kopřiv můžete připravit?

Kopřiva na vaše zdraví

Kopřiva je úžasná léčivá rostlina. Konzumovat ji můžete nejen v pokrmech, ale připravit si z ní také čaj. Kopřiv si můžete na jaře nasušit celou zásobu. Kopřiva pomáhá při bolestech hlavy, čistí krev a podporuje krvetvorbu. Má pozitivní vliv na močový systém, chrání játra, žlučník i slezinu a preventivně působí jako ochrana před nachlazením. Působí také proti únavě a vyčerpanosti. Vhodné je ji užívat při revma, dně či  jako prevenci vzniku rakoviny. Její účinky se dotýkají i růstu vlasů a užívat by ji měli lidé trpící otoky.

Co s kopřivou?

Na jaře sbírejte mladé listy kopřiv, které jsou nejzdravější. Velké listy kopřiv už nekonzumujte. Kopřivu můžete přidat do jarní nádivky, bramboráků, spařit ji a připravit jako špenát, spařenou přidat do salátů či z ní vyrobit léčivý sirup. Z kopřiv si však můžete připravit i modernější pokrmy, například polévku, pesto či smoothie.

Pesto z kopřiv

Příprava kopřivového pesta je nesmírně jednoduchá. Stačí 5 hrstí kopřiv spařit a nechat okapat. Následně v mixéru rozmixovat 100 g vlašských ořechů, 2 stroužky česneku a 50 ml olivového oleje, nezapomeňte trochu soli. Přidat do pesta můžete také trochu parmazánu. Rozmixujte, přendejte směs do skleničky a skvělé pesto uchovávejte v lednici. Podle chuti přidávejte sůl, česnek či parmazán.

Smoothie s kopřivou

Na smoothie budete potřebovat 2 hrsti mladých kopřivových lístků, banán, kiwi, hrušku, šťávu z 1/2 citronu a jablko. Všechny ingredience si připravte do mixéru. Zalijte vodou a rozmixujte. Podle svých preferencí zřeďte smoothie vodou. Smoothie se může stát skvělou zdravou svačinou či snídaní nabitou antioxidanty a minerálními látkami.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*