Rady, jak postupovat při generálním úklidu

Jednou až dvakrát do roka nastane čas na pořádný úklid celého domu, nezáleží na tom, jestli je to na jaře, před Velikonocemi nebo před Vánocemi. Tenhle generální úklid dá člověku pořádně zabrat, a proto se vyplatí uklízet systematicky a co možná nejefektivněji.

Pokud nechcete generálním úklidem strávit více času, než musíte, uklízejte už od začátku systematicky a důsledně.

Zbavte se lapačů prachu

Všichni doma máme svícny, které nikdy nepoužíváme, knížky, které si nikdy nepřečteme, různé plyšáky a suvenýry z dovolených, na které akorát tak padá prach. Co takhle vzít krabici a všechno, co nepotřebujeme nebo nějak výrazně nedotváří interiér, jednoduše uklidit a naskládat třeba do garáže nebo na skříň? Až budete příště utírat prach, budete si za své rozhodnutí děkovat.

Shora dolů

Každé správné uklízení byste měli začít od stropu a dál postupovat místností, přičemž podlahu si necháte úplně nakonec. Ideální také je vynést si velké kusy zaprášeného nábytku – stojan na noviny, menší koberečky, proutěné křeslo – na zahradu nebo na balkón a očistit venku.

Osprchujte květiny

Cenný zdroj kyslíku často při všednodenním shonu ignorujeme. Listy květin se ale snadno zapráší a jednou za čas byste měli rostlinstvo seznámit s koupelnou, pořádně listy osprchovat a nechat okapat. Než uklidíte zbytek místnosti, voda z listů opět zmizí.

Kuchyň a koupelna až na konec

Koupelna s kuchyní jsou nejspíš nejpoužívanější místnosti v bytě/domě, takže si jejich úklid nechte až na závěr. Se zbavením se plísně, vodního kamene či dalších nečistot vám pomohou spolehlivé čistící prostředky.

Okna nemyjte za slunečného počasí, aby na nich nebyly šmouhy.

Generální úklid se těžko provádí s dětmi za zády. Můžete však vyhnat rodinu na výlet a během volného dne všechno s trochou píle stihnout!