Sýr je běžným mléčným výrobkem, který pravidelně konzumujeme. Sýr vyrobený z kravského mléka se nejčastěji používá v hamburgerech, pizze a s těstovinami. V tomto článku vám představíme některé jeho zdravotní přínosy.
Zdravotní přínosy
Vápník
Jedním ze zdravotních přínosů sýra je vápník. Vápník je minerál, který si pojíme především se silnými kostmi a zuby. Různý způsob výroby, různé značky a továrenské postupy vedou k odlišnému obsahu uhlovodíků v každém druhu sýra. Laktóza a mléčný cukr jsou hlavním uhlovodíkem v mléku a některá laktóza se při výrobě sýra mění na glukózu a galaktózu. Uhlovodíky slouží tělu jako palivo, díky němuž zvládáme všechny nezbytné funkce k přežití. Sýr na snídaňovém talíři tak může zvýšit příval energie, se kterým začneme den.
Bílkoviny
Sýr také nabízí bílkoviny, což se dá vzhledem k tomu, že se vyrábí z mléka, odvodit. Sýr obsahuje zhruba šest gramů bílkovin, jiné druhy sýra, například čedar, mozzarella, parmazán nebo švýcarský sýr mohou mít až osm gramů bílkovin. Bílkoviny patří mezi makromolekuly, které jsou zodpovědné za růst buněk a jejich obnovu. Poškozené buňky mohou být díky bílkovinám zvaným aminokyseliny znovu obnoveny, bílkoviny navíc pomáhají růstu nehtů a vlasů. Bez bílkovin není růst a obnova buněk zdaleka tak rychlá a efektivní.
Proti cukrovce
Zajímavým zdravotním přínosem sýra je jeho schopnost chránit tělo před cukrovkou. Podle nedávných studií na myších, které snědly krmivo obsahující butyráty, měl myší organismus schopnost vstřebat insulin účinněji a právě sýr znamenal snížení hladiny insulinu až o padesát procent.
Sýr je výživný a má mnoho zdravotních přínosů. Můžete jej přidat do celé řady jídel, nebo si jej vychutnat samotný. Skvěle ladí zapečený s bramborami a smetanou, dobře chutná i rozptýlený v zeleninovém salátu.