Pozor na přidaný cukr v jídle! Kde je schovaný, aniž byste to čekali

Cukr se dnes přidává do řady průmyslově zpracovaných potravin a vy jej můžete konzumovat, aniž byste o tom věděli. Přidaný cukr totiž zbytečně zvyšuje váš kalorický příjem a podporuje závislost na cukru. V jakých potravinách je cukr schovaný, aniž byste to čekali?

Sterilovaná zelenina a ovoce

Ať už si koupíte sterilované okurky, řepu, fazole či ovoce, všechny obsahují přidaný cukr. Ten se používá k prodloužení trvanlivosti i zlepšení chuti. Lepší volbou je konzumace čerstvého ovoce a zeleniny.

Sushi

Milujete sushi? A víte, že součástí receptury při přípravě je přidání cukru do rýže? Není to tedy „skrytý“ cukr v pravém slova smyslu, ale příliš lidí o cukru v sushi. I sojová omáčka, teriyaki a jiné obsahují poměrně velké dávky cukru.

Omáčky a dochucovadla

Milujete kečup a další dochucovadla? Kečup obsahuje poměrně hodně cukru. Na 15 ml je to přibližně jedna lžička. Hříšníkem je ovšem i sladká chilli omáčka, která obsahuje dvojnásobnou dávku či barbecue omáčka, která obsahuje cca 8 g na 15 ml. Pozor si dávejte také na salátové dresinky.

Cereálie

I když jsou cereálie považovány za zdravou snídani, mnoho druhů obsahuje velká množství přidaného cukru. Klíčové je vždy číst pečlivě etikety výrobků.

Chléb

Nedílnou součástí při výrobě chleba je také cukr, díky kterému může řádně vykynout. Mnoho výrobců přidává do chlebů cukr navíc, aby získal lepší chuť, strukturu i kůrku. A do celozrnného pečiva se mnohdy přidává cukru ještě více, aby se snížila nahořklost celozrnné pšenice.

Mléčné výrobky

Dáváte-li si pozor na příjem cukru, zbystřete také u mléčných výrobků. Právě ty totiž často obsahují přidaný cukr, a zpravidla se to týká odtučněných mléčných výrobků.

Paštiky

Ani v této slané pochutině cukr nechybí. Mnoho paštik je dochucováno cukrem pro zvýraznění chuti. Vždy se zaměřte na složení a zbystřete především u paštik s obsahem mandlí, brusinek apod.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*