Moli ve skříni? Co s tím a jaké byliny pomohou?

Moli se mohou ve vaší domácnosti ukázat, ani nebudete vědět jak. S příchodem jarního počasí odkládáme kabáty, které zavíráme na delší čas do skříně. Dlouho odležené oblečení ve skříni se však může stát skvělou potravou pro moly. Chraňte své oblečení preventivně před návštěvou molů a jejich larev. 

Kdo požírá mé oblečení?

Pravdou je, že mol není požíračem vašeho šatstva, nemá totiž ani ústní ústrojí. Tím, kdo se postará o díry ve vašich svršcích, jsou totiž larvy živící se vlákny obsahující keratin. Jelikož se mol bojí světla, schovává se v záhybech oblečení.

Moli ve skříni

Jakmile vám ze skříně vylétne malý hmyz podobný můře, už je pozdě. Molům se nejvíce daří tam, kde je tma a vlhko. Doporučujeme tedy ukládat zimní oblečení do skříní, které jste předtím důkladně vyčistili a nechali uschnout. Důležitá je také prevence. Pravidelně skříně s oblečením provětrávejte a dbejte na to, aby bylo prostředí suché a čisté.

Co moly odpuzuje?

Pomoci vám mohou různé látky, nejlépe bylinky, jejichž vůně moli nesnáší. Naplňte plátěné sáčky například mařinkou vonnou, rozmarýnem, sušenou pomerančovou kůrou, pelyňkem, vratičem či ořechovými listy. Z ingrediencí si můžete vytvořit také účinnou protimolí směs. Pomoci vám mohou zbytky mýdla, které zavěsíte v síťce na ramínka s oblečením. Zakoupit můžete i pasti na motýlí samce, používají se zvláště pásky napuštěné feromonovými látkami.

Učme se od babiček

Látky podobné fytoncidům vylučuje také jehličí a listy dřevin. Umístit do skříní můžete tedy listy ořešáku a střemchy, které již naše babičky dávaly do skříní i pod koberce či do odloženého oblečení. Zkuste také klasiku v podobě rozbalené kostky jádrového mýdla. Máte-li na zahrádce levanduli, nasušte si ji a naplňte s ní sáčky nejlépe z fáčoviny. Umístěte do skříní a šuplíků s oblečení jako ochranu před moly. Podobně můžete použít také rozmarýn či cedrové dřevo, které seženete ve specializovaných prodejnách ve tvaru kuliček, špalíčků či květin.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*