Každý máme s vánočními svátky spjaté určitě vjemy, například barvy nebo vůně. Co je to vlastně vůně Vánoc a jak ji uplatníme?
Koření patří k dnešnímu životu stejně jako pestré oblečení nebo rozmanitá nabídka televizních programů. Dochucuje jídlo a některé je svou charakteristickou vůní či chutí snadno zapamatovatelné. Která koření se řadí mezi ta vánoční?
Skořice
Co by to bylo za Vánoce bez skořice! Tohle koření, samotné i ve spojení například s vanilkou, má silně antibakteriální a antivirové účinky a zvyšuje prokrvování. Uvařit si můžete například skořicový čaj, na 200 ml vroucí vody případně jedna lžička nadrcené skořice. Dobré je také skořicové mléko (půl lžičky skořice, 300 ml mléka a med na dochucení), které pomáhá při nachlazení.
Hřebíček
Koření s charakteristickou vůní je jedno z nejspolehlivějších přírodních antibiotik, skvěle likviduje viry, bakterie i plísně. Užívat ho můžeme na zmírnění téměř všech vnitřních problémů – od nachlazení až po střevní potíže, respirační choroby, žaludeční katary či nejrůznějších zánětech. Funguje také na pokožku, pokud chcete ošetřit kůži nebo popáleniny.
Hřebíček také skvěle pomáhá na bolavé klouby, stačí zalít 60% lihem 1 lžíci hřebíčku, 1 lžíci skořice a 2 lžíce nastrouhaného zázvoru. Denně protřepávejte a nechte tři týdny uležet. Poté přeceďte a používejte na bolavé klouby, studené končetiny a namožené svaly.
Mezi další známá a léčivá vánoční koření patří zázvor, který pomáhá od nadýmání a zvracení; vanilka, známá jako antidepresivum, zlepšující chudokrevnost a trávení. Jako vysoce účinné afrodiziakum působí kardamom a metabolismus zrychluje badyán. Také anýz má pozitivní účinky, jako jedno z mála koření totiž tlumí bolest a podporuje vykašlávání, je rovněž výborný jako doplněk při střevních chřipkách, tlumí totiž zvracení.
Vánoční koření je nejen voňavé, ale i zdravé. Přidejte ho do svého jídelníčku.