Obdivujete ženy, které mají na záhoncích kopu bylinek a používají je při vaření? Vy však bydlíte v panelovém domě či bytovce a nemáte na pěstování bylinek prostor? Nezoufejte! Vždyť mnoho druhů bylinek můžete s klidem pěstovat doma za oknem. Jaké bylinky to jsou?
Jak na pěstování bylinek?
Také milujete, když při vaření sáhnete po truhlíku a natrháte si pár lístků bazalky, koriandru či petržele? Máte-li doma místo na parapetu, není nic, co by vám od pěstování bylinek bránilo. Kupte si klasickou hlínu na výsev, květináče či truhlíky a připravte si na ně místo. Následuje výběr semínek. Záleží především na tom, jakou „kuchyni“ doma nejčastěji vaříte. Jste-li příznivci asijských pokrmů, indických, japonských či pravé české klasiky. To ovlivní, jaké byliny byste si měli doma zasadit.
Bylinky pro vás
Pro milovníky spíše východní kuchyně a exotiky jsou vhodné bylinky, jako je koriandr, thajská bazalka či perila, milovníkům italské kuchyně by doma neměla chybět bazalka, tymián, rozmarýn či šalvěj a příznivci české klasiky se mohou zasadit petrželku, majoránku či řeřichu. Do letních nápojů jistě oceníte také mátu či meduňku.
Pěstujeme bylinky
Důležité je, aby měly bylinky dostatečný přístup ke slunci, vhodné je tedy umístění na parapet. Hlínu vsypte do květináčů či truhlíku a semínka sázejte podle pravidla, že by měla být sázena do dvojnásobné hloubky jejich velikosti. Myslete na to, aby měla semínka dostatek místa na vyklíčení, ale zároveň na to, že se vám ne vždy všechna vyrostou. Řeřichu můžete sázet velmi hustě. Zasazená semínka poté pokropte vodou a udržujte půdu vlhkou pomocí rozstřikovače. Pokud vám semínka v půdě zaschnout, už znovu nevyklíčí. Po čase se vám v půdě ukáží malé hlavičky bazalka, koriandru či řeřichy, kterou můžete pěstovat i na vatě. Některé byliny, například rozmarýn, meduňku či oregano je vhodné přímo odkopnout od větší rostliny a poté pěstovat doma. Poproste svého souseda o kousek meduňky či rozmarýnu.
Přidejte odpověď