Lepek. Jednoduché dvojslabičné slovo, za kterým se ale může skrývat mnoho problémů. V posledních letech je skloňován čím dál častěji. Zatímco ještě před dvaceti lety byl tento pojem téměř neznámý, dnes už patří mezi běžně využívána slova. Bohužel jeho popularita je spojena zejména s intolerancí, kterou vůči němu mnoho lidí trpí. Jak se nesnášenlivost na lepek projevuje? Jaký režim lidé trpící alergií na lepek musí dodržovat? To, a ještě mnohem víc, se dozvíte v následujícím článkům.
Co se skrývá pod pojmem lepek?
Lepek neboli gluten je označení pro skupinu nestravitelných a složitých glykoproteinů. Obsahuje ho většina rostlin z rodu trávovitých. Mezi ty patří např. pšenice, ječmen, žito nebo oves. Mouky z těchto obilovin tedy přirozeně lepek obsahují také. V potravině má důležitou úlohu. Těsto je díky němu pružné a lahodné. Bohužel čím dál víc lidí ho ve své stravě nesnese. Trpí alergií na lepek tedy celiakií.
Celiakie v dětství i dospělosti
Celiakie je velmi záludná nemoc. Má velkou rozmanitost projevů, a proto je někdy velmi obtížné ji včas a správně diagnostikovat. Právě kvůli tomu se jí říká nemoc chameleon.
Celiakie je autoimunitní onemocnění. Jde o přehnanou a nepřiměřenou obrannou reakci organismu na požití lepku. V důsledku toho dojde k zánětu sliznice tenkého střeva. To vede k destrukci slizničních klků což má za následek zmenšování povrchu tenkého střeva. Tím se snižuje schopnost trávení a vstřebávání živin. Právě kvůli tomu může být nemoc hodně nebezpečná a rozhodně se nevyplatí ji podceňovat.
Celiakií trpí děti i dospělí. U dětí se alergie na lepek projeví většinou krátce po tom, co jim začne být podávána strava obsahující lepek. Nemoc se projevuje průjmem, nebo naopak objemnou stolicí. Děti velmi často bolí břicho, ztrácí chuť k jídlu a jsou v důsledku toho mrzuté a smutné. Začínají ubývat na váze a velmi pomalu rostou. Je proto velmi důležité nemoc co nejrychleji diagnostikovat.
Projevy jako průjem, zácpa, plynatost, snížená chuť k jídlu či případná chudokrevnost jsou společné pro děti i dospělé. U dospělých se může projevovat řídnutím kostí a bolestí kloubů, zvýšenou kazivostí zubů, afty ale i duševními obtíži. Objevit se může úzkost či deprese. Nemoc však nemusí mít také žádné projevy. Jak jsme uvedli, může být velmi obtížné ji diagnostikovat.
Bezlepková dieta
Jediný způsob, jak jde celiakii léčit je přísná celoživotní dieta. Díky dietě projevy nemocí vymizí a stěna tenkého střeva se vrátí do normálu. Velkou chybou však je po tom, co se člověku uleví, přestat dietu dodržovat. Nemoc propukne znovu. Naštěstí, ale existuje obrovská řada potravin, které jsou takzvaně bezlepkové. V lékárně či zdravé výživě seženete např. bezlepkovou mouku nebo směsi na pečení bezlepkového chleba a dalšího pečiva. Koupit se dá také hotové pečivo určeno pro lidi s celiakií. Kukuřičná mouka lepek neobsahuje, proto se z něj vyrábí různé druhy těstovin nebo křupek. Nabídka je opravdu velmi široká, pochutnat si můžete na bezlepkových kaších, polévkách či dokonce tortillách. Zkrátka nepřijdete ani pokud si chcete zamlsat. Seženete všemožné sladké nebo slané tyčinky.
Žádná nemoc není příjemná, avšak celiakie se dá při dodržování diety velmi úspěšně léčit. Výrobci potravin na lidi trpící celiakií myslí a ti tedy mohou jíst stejným způsobem jako zdraví lidé, jen si potraviny obsahující lepek vymění za bezlepkové.