Žijte plnohodnotně i ve stáří – Univerzity třetího věku

Chcete být opravdový věčný student i ve stáří? Máte možnost! Už jste slyšeli o univerzitách třetího věku? Žijte plnohodnotně i ve stáří, vzdělávejte se! Univerzity třetího věku neboli U3V jsou systémem celoživotního vzdělávání pro zájemce v každém věku.

Na několika českých vysokých školách je zaveden speciální vzdělávací program pro seniory, během kterého mohou bez problému získávat nové a nové zkušenosti.

Kde univerzity třetího věku vznikly a kdy dorazily k nám?

calculator-178127_640V dnešní době již poměrně oblíbené a vyhledávané univerzity třetího věku vznikly ve Francii. Odtud se rozšířily dále do světa a nakonec i k nám. Úplně první univerzita třetího věku byla založena v Olomouci roku 1986. První akademická univerzita ovšem vznikla na 1. lékařské fakultě UK. Vysoký rozvoj univerzity zaznamenaly před zhruba patnácti lety, tedy v roce 2000. Studovat univerzitu třetího věku lze v dnešní době již téměř na každé vysoké škole v republice. Další univerzity vznikají také v rámci fakult a vyšších odborných škol.

Kdy mohu začít znovu studovat?

Na univerzitě třetího věku může studovat každý, kdo má dokončené středoškolské vzdělání, ovšem v některých případech je dostačující i vzdělání základní. Většinou mají přednost senioři, kterým byl přiznán nárok na starobní důchod.

pencil-968952_640I přesto je míst pro další „věčné studenty“ opravdu mnoho. Počítat ovšem musíte se zápisným, které se řádově pohybuje okolo několika stovek korun za jeden semestr. Absolventi univerzity třetího věku nezískávají akademický titul, nýbrž osvědčení o absolvování konkrétního kurzu.

Kde je možné se vzdělávat a v jakých oblastech?

Nabídka dalšího vzdělávání je zaměřena především na oblasti společenských a přírodních oborů, kulturu, vědu i techniku. Nejvíce univerzit třetího věku nalezete samozřejmě v Praze. Dále se ovšem můžete vydat i do Ústí nad Labem, do Plzně, Zlína, či Olomouce a mnoha dalších měst.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*