Umění jménem Ikebana

Ikebana je staré japonské umění aranžování květin, v doslovném překladu to znamená oživení květin. Co si pod tím však představit?

Ikebana se na rozdíl od západní kultury, snaží poukázat na důležitost aranžování květin, na harmonii a lineární aspekty aranžování. Věnuje pozornost váze, stonkům, listům a větvím stejnou měrou jako květům. Struktura tohoto aranžování odkazuje na alegorie nebe, země a lidstva. To jsou tři rozměry ikebany.

 Aranžování květin je založeno na tradicích Buddhismu. Myšlenky štěstí a neštěstí nebo dobré a zlé náhody je klíčová pro výběr květiny, materiálu i samotného aranžmá. Některé barvy se považují za nešťastné – červená se spojuje s pohřby. Důležitý je také počet květin, ikebana za šťastné považuje liché číslo, které značí asymetrii v přírodě.

 

Mezi nejdůležitější a nejčastěji používaná schémata patří: Nebe, země, lidstvo

Pro všechny příležitosti lze stvořit vhodné aranžmá, šťastná i smutná. Oslavujete-li například dědictví, můžete použít veškeré stálezelené rostliny a barevné chryzantémy. Nepoužívejte však květiny, které ani po delší době nezvadnou – mohli byste tak vyjadřovat mylnou domněnku, že bohatství s vámi může zůstat navždy. Na smuteční obřad byste měli použít bílé květy, ideálně poupata. Jedině tak se z jejich rozvinutí může zemřelá osoba těšit. To je protipól evropské tradice, neboť u nás musí být květiny rozkvetlé a rozvinuté už při cestě z květinářství.

Japonci popisují přeměnu květu na ovoce jako stěhování duše rostliny z květů na listy a z listů do ovoce, podle čtyř ročních období. Na jaře je duše rostliny v květech, v létě je v listech, a na podzim vchází do ovoce, zatímco v zimě je rozšířena ve větvích. Každé roční období má také svou kompozici.

Vyzkoušejte umění ikebana podle četných internetových návodů a poznejte kulturu země vycházejícího slunce zase z jiného úhlu.