Tymiánovo – slézový sirup na kašel

By: cookbookman17

O bylinkách je známo, že mají svůj účinek i tam, kde jiné rostliny nestačí. Třeba nejsou na první pohled tak krásné, jako květiny okrasné, za to jsou zase léčivé.

Když si tento fakt, dáte na misku vah, zjistíte, že jejich atraktivita spočívá v účinku na lidské zdraví. Dnes si připravíme tymiánový sirup podpořen o účinky slézu.

By: cookbookman17

K přípravě je samozřejmě lepší, když budete mít tymián čerstvý, ale ne každý máme tyto možnosti. Pokud ne, spokojte se s jeho sušenou formou. Na 2 dcl vody budete potřebovat ½ – 1 hrnek třtinového cukru (lze přidat med), 1 balíček tymiánu nebo obraný tymián vlastní (hromádka čerstvého bude v poměru vypadat větší, ale na váhu by měl odpovídat obsahu sáčku). Nicméně výrobci jsou různí a na sáčkách s kořením se tak můžete přesvědčit, že opravdu vyrábí i 4 g množství. Pokud tomu tak je, kupte si tyto sáčky aspoň dva nebo se podívejte po nějakém, který bude mít 10 – 30 gramů.
Je lepší, když si sirup vyrobíte účinnější, je opravdu výborný na kašel. Slézový květ působí proti zánětům a mírní projevy záchvatů kašle, hlavně toho suchého a dráždivého. Společně s tymiánem usnadní vykašlávání a vám se bude lépe dýchat. Je velkou posilou pro lidi, kteří trpí nějakým onemocněním dýchacích cest i v případě chronického původu, např. astma či zánět průdušek.

Postup, jak si tento sirup vyrobit, je navíc hodně jednoduchý. Svaříme výše zmíněné množství vody s cukrem do jeho rozpuštění. Poté přihodíme sušený tymián a slézový květ, povaříme pár minut a odstavíme. Přes noc necháme propojit jednotlivé ingredience a během dalšího dne přecedíme přes sítko a ještě pořádně v bavlněné utěrce nebo mulu promačkáme. Naplníme do malé skleničky od přesnídávky a používáme podobně jako sirup z lékárny (ten je ovšem o dost dražší, my máme domácí). V domácnosti se vám tak jistě neztratí, raději ho po rozdělání skladujte v lednici. Temné chladnější místo mu vyhovuje, když je nenačatý.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*