Likvidujeme moly

Nezvaní návštěvníci, kterým se daří tam, kde je vlhko, tma a špína. Bojí se světla, proto se ukrývají v záhybech tkanin. Aby se mohli rozmnožovat, potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nikdo a nic neruší. Nejvíce škody nadělají jeho nenasytné larvy živící se vlákny obsahující keratin a bílkovinné látky. Ty jsou obsaženy především ve vlně, peří a kožešině.

Prevence je nejdůležitější

Nebezpečí v podobě molů hrozí oblečení, které není dlouho používané. Pokud chcete tedy hlavně zimní šatstvo uložit na delší dobu, mělo by být vyprané, popřípadě vyčištěné a dobře usušené. Moly odradíte vůněmi některých látek. Vhodné je do skříní s méně používaným oblečením umístit plátěné sáčky naplněné sušenými rostlinami jako mařinka, rozmarýn, levandule, pelyněk, ořechové listí nebo pomerančovou kůrou. Jednoduše si je vyrobíte doma. Pokud jste méně zruční, dají se koupit i v dárkových obchodech. Podobný účinek mají i zbytky mýdla, které dáte do síťky a zavěsíte do skříně, třeba na ramínko. V obchodech můžete zakoupit pasti na molí samce.

CSIRO_ScienceImage_2028_Clothes_MothsKromě těchto opatření je vhodné čas od času skříně vyprázdnit, vyčistit vlhkou prachovkou a nechat vyschnout. Oděvy dobře vyvětrejte na vzduchu a uložte na jiné místo. Nedoporučujeme vnitřní plochy skříní tapetovat, moli mají rádi záhyby tapet.

Jestliže k nám již nezvaní hosté zavítali, je potřeba všechno oblečení protřepat, vykartáčovat a vyprat v co nejteplejší vodě. Poté řádně vyžehlit. Části oblečení, které nejdou prát, uložte alespoň na týden v igelitovém sáčku do mrazáku.

Malá rada na závěr

Nelákejte k sobě tyto malé škůdce, v bytě zlikvidujte všechna místa, která jsou pro ně oblíbená a vyhledávají je. Důležité je nepřeplňovat šatník a pokud lze, pověsit oděvy volně na ramínka. Skříně často větrejte, průvan moli nesnášejí. Již nošené věci raději do skříní nedávejte, je to další pozvánka pro molí návštěvníky.