Jóga vám pomůže zbavit se bolesti zad

Jógu si pochvalují lidé po celém světě. Je vhodná pro všechny – staré, mladé, sportovce i ty, kteří vedou sedavý způsob života. Právě těm může nejvíc pomoci ulevit od bolesti zad. Jaké cviky jsou pro vás vhodné?

Vyzkoušejte těchto několik cviků a uvidíte, že vám pomohou zbavit se bolesti krku, zad a pánve.

Pozice kočky

Položte se na všechny čtyři končetiny, dlaně musí být na úrovni ramen. Kolena, kyčle a hlavu sklopte, zrak směřujte k zemi. Zkuste nepodsazovat pánev, držte rovná záda. Nadechněte se a s výdechem zanožte a podívejte se lehce před sebe, vzhůru. S nádechem se opět zabalte do klubíčka. Opakujte pětkrát.

Tato pozice udržuje páteř pružnou, hlavně v hrudní části, čímž harmonizuje oblast srdce. Zlepšuje kapacitu plic.

Zpevněné nohy, pružná záda

Pokrčte pravou nohu v koleni, abyste v podkolenní jamce vytvořili pravý úhel. Druhá noha zůstává napnutá. Zapřete se pravou rukou o zem, pokud tak daleko nedosáhnete, podepřete si dlaň bločkem nebo tvrdým předmětem. S nádechem zvedněte levou paži nahoru, zrak stále směřuje dolů. Vydržte takto po dobu pěti nádechů, poté vyměňte nohy a opakujte.

Pozice otevírá postranní linii těla, uvolňuje tedy záda ve zcela novém rozsahu.

Úklon

Stoupněte si na podložku, nohy mírně od sebe. Propleťte prsty rukou, zkuste spojit i dlaně. S nádechem oddalte paže od těla tak, aby vám to nepůsobilo bolest, a do výdechu se začněte předklánět. Paže nechte volně spuštěné přes hlavu. Uvolněte výraz, obličejové svaly a zuby. Pokud vám to stabilita dovolí, zavřete oči. Prodýchejte osm nádechů.

Tato pozice napne a zároveň uvolní celé tělo, při pravidelném opakování se vyhnete bolestem zad.

Pomalu a pravidelně

Jóga znamená protahování, pozvolné uvolňování a posilování těla i mysli. Při provádění cviků se soustřeďte jen na ně a na správné nádechy pro umocnění účinku.