Jakým potravinám se na podzim vyhýbat? Zhoršují totiž vaši náladu

Jsme to, co jíme. Tato věta neplatí jen v tom ohledu, že podle toho, čím se stravujeme, tak také vypadáme a ovlivňujeme náš zdravotní stav. Tato věta se dotýká i naší nálady, jelikož to, co jíme, ovlivňuje i naši náladu.

Podzim

Podzimní dny jsou krátké, zimní ještě kratší, navíc jsou zpravidla plné deště, pochmurného počasí a chladu. Právě během podzimních dnů nás přepadá smutek, spíše negativní nálady a mnohdy také deprese. Pravdou je, že některé potraviny mohou tyto stavy prohlubovat.

Potraviny a nálady

I složení vaší stravy má totiž velký vliv na vaši náladu. Pokud budete například konzumovat zpravidla jen průmyslově zpracované potraviny, potraviny nezdravé a tučné, budete se cítit bez energie, navíc dáte zabrat svému tělu výkyvy hladin cukru v krvi. Strava ovlivňuje i neurotransmitery v našem mozku, které udávají to, jakou budeme mít náladu. Aby však neurotransmitery správně fungovaly, potřebují kvalitní a vhodné „palivo“, kterým je kvalitní zdravá strava.

Jaké potraviny vynechat?

Snažit byste se měli především o to, aby byla vaše strava pestrá a zdravá. Vynechte sladidla, přílišný příjem sladkých potravin a cukrů. Vynechte také jídla tučná, margarín, průmyslově zpracované maso, salámy a uzeniny. Vhodné je omezit i průmyslově zpracované potraviny a volit spíše ovoce, zeleninu, luštěniny, obiloviny, ořechy, semínka v jejich nejčistší podobě a z nich si připravovat zdravé pokrmy. Průmyslově zpracované potraviny nejenže mnohdy nejsou zdraví přínosné, ale obsahují řadu přísad, o které váš organismus nutně nestojí.

Jaké nápoje vynechat?

Ideální je také omezení pití kávy, jelikož obsahuje kofein, který má vliv na funkce neurotransmiterů a nervovou soustavu celkově. Vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholu. Jedna sklenka kvalitního červeného vína vás příjemně zahřeje, celá láhev vás však snadno uvede do deprese.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*