Jak odstranit rez z kovu

Rez, škůdce železných a ocelových předmětů, která vzniká účinkem vlhkého prostředí. Jakmile se u nás objeví, je třeba se jí zbavit. Někdy však zrezivělé předměty nemůžeme nebo nechceme vyhodit, proto musíme rez odstranit. Existuje řada způsobů. Pojďme si tedy některé z nich přiblížit.

Co najdeme v kuchyni

  • Ocet – zrezivělý kovový předmět vložte na několik hodin do octa, uvolněnou rez poté setřete. Pokud je předmět příliš velký, nalijte ocet na něj.lime-277818_960_720 (1)
  • Limetka a sůl – posypte rez solí a naneste limetkovou šťávu, nechte působit asi dvě hodiny, poté setřete. Také můžete rez otírat slupkou z limetky. Místo limetky můžete použít i citron.
  • Pasta z jedlé sody – vytvořte hustou pastu smícháním jedlé sody a vody, naneste na rez, nechte chvíli působit a pak setřete.
  • Syrová brambora – rozkrojte bramboru, nakapejte na ni prostředek na mytí nádobí, poté přiložte na rezavý předmět a nechejte několik hodin působit.
  • Kyselina citronová – kyselinu citronovou nasypte do vhodné nádoby, zalijte horkou vodou a ponořte rezavý předmět. Vzniklé bublinky pomohou rez odstranit. Předmět můžete v roztoku nechat i přes noc.

Trochu práce

Rez můžeme odstranit něčím hrubým, pokud vám nevadí trocha námahy, můžete rez oškrábat. Použijte smirkový papír, ocelovou vlnu nebo třeba elektrickou brusku. Na závěr byste měli místo dočistit jemným smirkovým papírem, zarovnáte tak případné rýhy způsobené hrubým čištěním.

Chemie

pots-and-pansV obchodě lze zakoupit mnoho různých přípravků proti rzi. Neměli byste se jich dotýkat holýma rukama, protože většina z nich obsahuje kyselinu fosforovou nebo šťavelovou. Vždy používejte gumové rukavici a další ochranné prostředky, hlavně na oči. Nevýhodou jejich cena, většinou bývají drahé a také fungují jen na menší předměty.

Rez na oblečení

Občas se stane, že se dostaneme do kontaktu se rzí a na oblečení se objeví rezavá čmouha. Na ušpiněná místa nakapejte citronovou šťávu, ale nenechte ji zaschnout, ihned ji opláchněte vodou. Poté oblečení vyperte. Pokud je skvrna horší, můžete použít ještě sůl.

Chcete – li se vyhnout problémům se rzí, pořiďte si nerezavějící ocel. Vyrábí se ze slitiny železa, niklu, chromu a dalších kovů. Vytváří na povrchu slabou vrstvičku, která brání korozi. Nevýhodou je, že tento materiál je poměrně drahý.