Jak poznat kvalitní přírodní kosmetiku

Popularita přírodní kosmetiky stále stoupá. Víte ale, jak poznat tu opravdovou přírodní kosmetiku? Ne vše, co se tváří jako bio, přírodní opravdu je.

Závisí to od mnoha faktorů. Nejde jen o to, sledovat složky na kosmetických produktech. Důležitý je také způsob výroby dané kosmetiky. Posviťte si na něj. Skutečně přírodní kosmetika neobsahuje žádné škodliviny jako jsou například parabeny, ropné deriváty, syntetické vonné látky, chemické UV látky, umělá barviva a také by neměly obsahovat živočišné produkty, a už vůbec ne takové, při kterých došlo k úhynu zvířete. Výroba takových produktů by měla být etická a v souladu s ekologickým hospodářstvím.

Všechny tyto postupy může výrobce a distributor garantovat svými prohlášeními, je jen na vás, jestli mu uvěříte. Skutečnou garancí je až certifikovaná kosmetika. Certifikační orgány dbají na to, aby výrobci splnili přísná pravidla, a proto například certifikáty jako CPK Bio či francouzský ECOCERT nezíská jen tak leckdo. Kvalitu svého zboží si také zodpovědný prodejce pečlivě kontroluje a případné nedostatky odstraňuje, bez úmyslu oklamat zákazníka a prodat mu nekvalitní produkt.

Příkladem může být výroba bio rostlinných olejů. Při výrobě arganového oleje se například musí dbát na to, aby byly všechny plody, z nichž se olej lisuje, v požadované kvalitě. Stačí pár nekvalitních plodů, které pokazí celou dávku oleje. O arganovém oleji se často šíří nepravdivé bludy ve smyslu, že páchne. Arganový olej připravovaný poctivě však určitě páchnout nemá. Takový páchnoucí olej je jen vyroben z nekvalitních, často již stepní kozami znehodnocených plodů. Kozičky žijící v severním Maroku si totiž velmi rady pochutnávají na arganových plodech, lezou za nimi až na stromy. Když plody stráví a vyloučí je z těla, a pak je přesto sběrači poháněni majitelem manufaktury sbírají, z těchto plodů sice vznikne olej s účinnými látkami, ale „obohacen“ neslavným pachem koz. Nechutná představa? O to lepší důvod dávat pozor na to, co kupujete a kdo to vyrábí.