Historie podprsenek – co nosili naši předkové?     

Podprsenka vypadala před mnoha lety zcela jinak, než ji známe dnes. Ženy si pod své šaty oblékaly odlišné spodní prádlo. To, co jim připadalo svůdné, možná dnes vhání úsměv do našich tváří. Jaký byl vývoj spodního prádla a podprsenek? Čtěte dál.

První spodní prádlo pochází z Římské říše. Nazývalo se Mamilare. Pás látky se omotával kolem hrudníku a nosily jej sličné Římanky pod svými šaty. Asi si dovedete představit, že jejich ňadra nijak nezdůrazňoval a bylo tomu právě naopak. Zploštění hrudníku se asi mužům moc nelíbilo. Tak ale možná vznikla dnešní stahovací podprsenka na bujné poprsí. A jak to víme? Důkazem je mnoho vyobrazení tohoto pásu na ženských ňadrech ve známém paláci v Pompejích.

Od korzetu k podprsence

Korzet nabízel zviditelnění ňader a milovaly jej zejména Francouzky. Povinné nošení korzetů bylo třeba na dvoře ženy francouzského krále Jiřího II. Díky korzetu si dámy stáhly svůj pas až na 40 cm, což známe třeba u císařovny Sisi. V roce 1863 si Luman L. Chapman nechal patentovat vylepšenou náhradu korzetu. Ta obsahovala vydutou část v oblasti prsou a ramínka se vázala za krkem. První podprsenku si v roce 1889 patentovala Francouzka Herminie Cadolle a v roce 1893 i Američanka českým jménem Marie Tucek jako Brest supporter. Prsní podpěra se již značně podobala dnešní podprsence. Bezešvá podprsenka se ale objevila mnohem později.

První podprsenka

Protože se Mery Phelps Jacobové z New Yorku nelíbilo, že jí pod plesovými šaty korzet prosvítá pod šaty, propojila dva malé kapesníčky stuhou a vytvořila první podprsenku zvanou Backless Brassiere. Know-how od ní koupila americká společnost Warner Brothers Corset Company of America za 1 500 dolarů. V roce 1928 William a Ida Rosenthal přišli s prvními podprsenkami v různých velikostech košíčků. V roce 1938 přibyly i kostice v podobě ocelových drátků. Po 2. světové válce se stala podprsenka součástí dámského šatníku. Prošla však obrovským vývojem, než dostala dnešní podobu.

Autor článku: Intimidea.cz – výrobce bezešvého spodního prádla

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*