Jak je to s reflexními prvky? Chraňte ve tmě a šeru sebe i své děti!

Od února platí pro chodce nové pravidlo o reflexních prvcích ve tmě. Už jste o něm slyšeli? Co všechno je třeba udělat proto, abyste nedostali pokutu a jak nejlépe ochránit nejenom sebe, ale i své děti? Základ je jasný, důležité je nejenom dobře vidět, ale hlavně být viděn!

Novela zákona o silničním provozu s sebou přinesla nové povinnosti pro chodce. Jaké? Nově je nutné nosit reflexní prvky, a to platí pro všechny, bez výjimky věku. Tedy pro děti i dospělé. Však bylo na čase začít se řídit tím, že je důležité nejenom vidět, ale i být viděn. Za snížené viditelnosti mimo obce nebo na místech, kde nesvítí veřejné osvětlení, jsou chodci bez reflexních prvků opravdu špatně rozeznatelní a to vám potvrdí každý řidič.

Věděli jste, že mezi roky 2012-2015 zemřelo 523 chodců a z toho neuvěřitelných 303 v noci? Těžko říct, kolika usmrcením by se dalo předejít v případě, že by měl každý na sobě nějaký reflexní prvek.

Kdy nosit reflexní prvky a jak je nejlépe umístit?

Povinnost mít na sobě něco reflexního počíná tehdy, kdy se pohybujete mimo obec za snížené viditelnosti (pozor, platí to i za šera nebo mlhy) po kraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

Špatná viditelnost je i v silném dešti.
Špatná viditelnost je i v silném dešti.

Samozřejmě, že není nutné nosit v batohu reflexní vestu! Postačí kvalitní pásky z reflexních materiálů výrazných barev, které je dobré umístit na nohu nebo ruku (ideálně obojí) směrem do vozovky. Dobré je umístit tyto prvky například také na batoh nebo kabelku. Věřte, že i malý pásek za pár desítek korun může zachránit život nejenom vám.

A co když nic mít nebudete?

Pokud budete tuto povinnost ignorovat, zahráváte si hlavně se životem sebe i okolních lidí. Kromě toho hrozí pokuta v rozmezí od nuly až do dvou tisíc korun.

Pamatujte, že reflexní prvky jsou k dostání téměř všude a jejich cena začíná již na 30 Kč. Investujte, a pokud už ne pro sebe, chraňte aspoň své děti!