Hlídání dětí: Jak sehnat tu nejlepší chůvu?

Ať už potřebujete hlídání pro své děti z jakéhokoliv důvodu, jistě si lámete hlavu nad správným postupem při hledání té nejlepší chůvy. Možností je hned několik a záleží jen na vás, která z nich vám bude vyhovovat nejvíce. Ve všech případech však dbejte především na pocity svých dětí. Aby se pro ně hlídání nestalo noční můrou, vždy a za všech okolností prověřujte každého, koho necháte se svým dítětem bez vašeho dozoru.

Příbuzní a přátelé

Pro děti, které jsou mladší tří let, je z dlouhodobého hlediska vhodnější někdo z příbuzných či rodinných přátel, které vídá od narození. Většinou tato možnost není problémem při krátkodobém nebo občasném hlídání. Výhodou je důvěra a méně obav o dítě, které necháváte s někým, koho dobře znáte. Při velmi častém nebo dlouhodobém hlídání dětí však může nastat problém. Babičky ani tety prostě nemají dost času a energie.

Chůva na inzerát

Další variantou je chůva na inzerát. Můžete si sami podat inzerát, že sháníte chůvy na hlídání dětí nebo si vybrat z některých již existujících nabídek. V tomto případě už musíte počítat s finančními výdaji a v neposlední řadě si uvědomit, že se chystáte své dítě nechat s člověkem, kterého jste nikdy neviděli. Prozkoumejte proto pečlivě dosavadní zkušenosti vybrané chůvy. Nebojte se ptát ostatních maminek, které s ní již mají zkušeností a dbejte na své vnitřní pocity při pohovoru s paní na hlídání. Je to složitý proces, ale nezbytný. Více se o úskalích hledání chůvy na inzerát dozvíte zde.

Profesionální agentury na hlídání dětí

Pokud nemáte dobrý pocit z běžných inzertních nabídek na hlídání, existuje ještě varianta profesionálních agentur. Jejich cena za hlídání dětí je srovnatelná s běžnými inzertními nabídkami a přitom neriskujete špatný výběr. Můžete dokonce využít i možnosti tzv. zkušebního hlídání, kdy si ověříte schopnosti chůvy a zároveň zjistíte, zda ve vás vzbuzuje důvěru a jestli je s ní vaše dítě spokojené.