Mnohé ženy nemohou otěhotnět. Naštěstí je dostatek těch, které otěhotnět mohou a zároveň neváhají pomoct těm méně šťastným. Řeč je o dárkyních vajíček – chcete se do jejich řad přidat také, ale netušíte, co vás čeká? Nepřestávejte číst a dozvíte se vše podstatné.
Opravdu darování vajíčka bolí?
Ženy, které se rozhodnout pro darování oocytů, mají různou motivaci. Pro první skupinu jde o relativně snadný přivýdělek, druhá chce „jenom“ pomáhat. Pravdou je, že kdyby na internetu nekolovalo tolik zavádějících informací, pravděpodobně by bylo dárkyň mnohem více. K nejčastějším tvrzením patří to, že jde o velmi bolestivý zákrok.
Pokud vás od darování vajíček odrazuje případná bolest, můžete být v klidu. Oocyty jsou odebírány v krátké celkové narkóze a dárkyně během zákroku vůbec nic necítí. Bezprostředně po odebrání se může dostavit tlak podobný tomu při menstruaci.
A co tloustnutí a zvýšené riziko rakoviny?
Na některých internetových fórech se diskutuje o souvislosti darování vajíček a následného ztloustnutí. Případně o riziku rakoviny po aplikaci hormonální injekce. Nic z toho není pravda. Ženské zdraví mohou negativně ovlivnit pouze estrogeny, které za určitých podmínek skutečně vyvolávají nádorové bujní. Tyto hormony se však při stimulaci vaječníků do těla dárkyně nedostávají.
Kdo se může stát dárkyní?
Na ženy, které se chtějí stát dárkyněmi vajíček, jsou kladeny poměrně přísné požadavky. Centra pro umělé oplodnění přijímají pouze zdravé a psychicky vyrovnané mladé ženy ve věku od 19 do 29 let. K podmínkám patří minimálně středoškolské vzdělání a dobré výsledky v genetických, gynekologických a endokrinologických testech. Zároveň se testuje na sexuálně přenosné choroby a důkladně je zjišťována také rodinná anamnéza.
Měla byste vědět také to, že darování vajíček je anonymní – žena, které je asistovaná reprodukce jedinou cestou, jak otěhotnět, se nemohou dozvědět, od koho vajíčko pochází.