Zkrášlete si zahradu hortenziemi!

Hortenzie jsou nádherné květiny, které se mezi zahrádkáři těší velké popularitě. Proč jsou tak oblíbené a jak je vypěstovat?

Hortenzie mají nádherná květenství složená z drobných, nenápadných kvítků. Zahradu zkrášlují především čerstvé, dají se však použít k dekoraci i po usušení, protože jejich listeny drží svůj tvar a jejich syté a veselé barvy jen tak nevyblednou.

Pěstovat se dají kdekoliv

Nejkrásnější jsou hortenzie pěstované na zahradě s dostatkem čerstvé půdy plné živin a vláhy, zároveň je pěstování na zahradě nejjednodušší formou,  jak tyto nádherné barevné květiny vypěstovat (případně keře).

Nemusíte se však bát, pokud zahradu nemáte. Hortenzie se dají vypěstovat rovněž na balkóně. Potřebují sice o trochu víc péče než ty zahradní, odměnou vám ale bude krásně vyzdobený balkón zářící všemožnými barvami a životem.

Co hortenzie potřebují

Tak především – hortenzie mají rády kyselejší a dobře vyživenou půdu. Před jejich vysazením se ujistěte, že je půda kyprá a má dostatek vláhy. Pokud ne, záhonek nejprve zryjte a přidejte kompost, kravský hnůj nebo jiná hnojiva (kompost je však zdaleka nejlepší, zkrátka bez chemikálií).

Jak často hortenzie zalévat a vyživovat?

Hortenzie nejsou v tomto ohledu příliš náročné rostliny, bohatě si vystačí s vláhou ze srážek. Pouze v létě, když dlouho neprší, musíme zajistit přísun vláhy. Nejvíce ocení hortenzie dešťovou vodu, která je měkká a odstátá.

S hnojením to nepřehánějte. Pokud jste při výsadbě použili hnůj či kompost, hnojit podruhé stačí až druhý rok.

Barvy hortenzií

Částečně můžete ovlivnit i barvu květů svých hortenzií. Pokud jim dopřejete více kyselé půdy, zbarví se květy do modra. Půdy méně kyselé mají za následek hortenzie růžové a červené.

Pěstování hortenzií zvládne i začátečník, a tak se nebojte vypěstovat si je a ozdobit si tak balkón či okna barvami a jarem.