Vybíráte vánoční osvětlení pro svůj dům? Nespalte se!

Na vánoční osvětlení narazíte v supermarketech, na trzích nebo ve specializovaných prodejnách a e-shopech. Ne všechna vánoční světýlka jsou však vhodná pro venkovní použití, přestože Vám to prodejci vehementně tvrdí. Jak tedy vybrat vhodné venkovní vánoční osvětlení a přitom se nespálit? To se dozvíte v následujícím článku.

Dbejte na bezpečnost vánočních světýlek

christmas-house-2-1258168Vánoční osvětlení dnes pořídíte opravdu všude, v různých cenových kategoriích a jim odpovídající kvalitě. Ani nákup v kamenné prodejně Vám však nezajistí klidné Vánoce. Osvětlení do interiéru navíc nemůžete použít na venkovní výzdobu svého domu. Taková svítidla totiž podléhají jiným technickým normám, neboť jsou vystavena zcela jiným podmínkám, než ta vnitřní.

Vybíráte-li venkovní světelné řetězy, rampouchy nebo záclony, vždy si ověřte, jakým stupněm ochrany proti stříkající vodě disponují. Minimální hodnota ochrany krytí by měla dosáhnout alespoň stupně IP 43. Samozřejmě platí, že čím vyšší číslo, tím větší ochrana před vniknutím vody a prachu.

Zaměřte se na dokumentaci a obal

Pokud chcete mít jistotu, že světlo, které kupujete, splňuje všechny technické požadavky, věnujte pozornost jeho obalu a poskytnuté dokumentaci. Výrobek, který splňuje požadavky nařízení vlády a povinné technické normy EU je pak označen značkou CE, neboli Conformity Declaration.

O pravidelném kontrolování dodržování kvality výroby zase vypovídá značka zkušebny, která daný produkt ozkoušela a udělila mu licenci o elektronické bezpečnosti. Mezi loga zkušeben, která se nejčastěji na obalech výrobků objevují, patří například TÜV, ESČ nebo VDE.

Stav vánočních světel průběžně kontrolujte

Životnost svého osvětlení prodloužíte nejen správným zacházením a skladováním, ale především pravidelnou kontrolou jeho stavu. Ponecháte-li v používaných řetězech například prasklé žárovky, vystavujete se riziku jejich dalšího přehřívání, které by mohlo vést ke vzplanutí.

christmas-lights-1471586Pokud se však rozhodnete poškozené žárovky vyměnit, vždy vypojte celý řetěz z elektrické sítě. Žárovky ale kvůli vlhku pokud možno nikdy nevyměňujte venku. Mohlo by dojít ke korozi materiálu a nenávratnému poškození celého osvětlení.

Vánoční osvětlení pro dům i balkón

Chcete si svůj domov zkrášlit i zvnějšku a bydlíte přitom v bytě? I pro Vás existuje řešení. Jednoduše si světýlky vyzdobíte svůj balkón.

Také v tomto případě však dbejte na bezpečnost, tedy jak na kvalitní venkovní osvětlení, tak na správné zacházení s ním. Zároveň nezapomeňte, že máte kolem sebe sousedy. Příliš barevné osvětlení je nejen nevkusné, ale také může způsobovat nepříjemné odlesky, které nemusí být doceněny.

 

Chcete-li se o osvětlení dozvědět více, podívejte se na stránky odborníků ze společnosti Fulgur zde.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*