Stres je běžnou součástí života každé osoby a v pozitivním slova smyslu nás někdy dokáže příjemně hnát k vytouženým cílům. Co však dělat, když vám stres přeroste přes hlavu?
Stres
Stres prožíváme po psychické i fyzické stránce. Cítit můžete bušení srdce, návaly paniky, pocity nevolnosti, ale také třes rukou či emocionální vyčerpání. Problémem je především stres chronický, tedy dlouhotrvající, který můžete prožívat z řady různých příčin. Krátkodobý stres je běžnou součástí života, ale stres dlouhodobý ubližuje nejen vaší duši, ale také tělu.
Zdraví
Stres totiž negativně poškozuje organismus či prohloubit již stávající nemoc. Je-li člověk stresorům vystaven dlouhodobě a cítí neustálý tlak, podepíše se to brzy na jeho celkovém zdravotním stavu, a to jak na krevním tlaku, tedy i kardiovaskulárním systému, tak na trávení, paměti apod. Díky neustálému stresu také organismus rychleji stárne a stres může být příčinou předčasného úmrtí.
Příčiny
Příčin stresu může být samozřejmě nespočet. Zpravidla jsou to problémy v práci, rodinné strasti či nedorozumění s přáteli. Častou příčinou stresu jsou také finanční problémy a tlak ze strany společnosti.
Řešení
Klíčové je najít podnět, který stojí za vaším stresem a snažit se s ním pracovat. V ideálním případě je vhodné stresor samozřejmě odstranit, ale to není vždy zcela tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát, a to zvláště v případě rodinných problémů. Stresuje-li vás však vaše dosavadní práce či problémy s přáteli, snažte se tuto situaci vyřešit k vaší spokojenosti. Stres vás totiž vnitřně ničí a brzy se podepíše nejen na vaší náladě, ale také zdravotním stavu. Pracujte s ním dříve, než se promění v něco, co již nemůžete zcela ovládat. Pomoci vám v tomto směru mohou i odborníci.