Sedmikrásky kvetou na jarní louce jako jedny z prvních. Jsou rozhodně dekorací, protože jsou něžné jako ženská krása. Málokterá květina jim v této křehkosti a eleganci bude stát konkurencí. Nicméně jejich krása se může rovnat i zdraví, zvláště poté, pokud si z nich vyrobíte sirup. Sedmikráskový sirup posiluje imunitu, močový systém, ale zároveň zlepšuje i vstřebávání vitamínů a minerálů. Jeho protizánětlivý účinek je více, než zřejmý.
Sběr sedmikrásek a příprava
Sedmikrásky jsou drobné kvítí, které sice chvíli potrvá, než nasbíráte, ale výsledný efekt rozhodně stojí za to. Vypravte se na sběr celá rodina a uvidíte, že to zase tak dlouho trvat nebude. Kvítky je potřeba sbírat otevřené a zbavit je stonečků, aby k přípravě zůstaly čistě jen hlavičky.
Sedmikrásky jemně opláchněte vodou a dejte je do mísy. Nečistoty se z nich vyplaví a vy pokračujete dále. Omyté citróny si nakrájejte na plátky a přidejte k sedmikráskám. Zalijte vroucí vodou a nechte vyluhovat do druhého dne (cca 24 hodin). Klidně mísu přiklopte poklicí, ať tu déle vydrží teplo. Po vyluhování sedmikrásky s citrónem pořádně vymačkejte přes plátýnko do hrnce a tekutinu přiveďte k varu. Přimíchejte potřebné množství třtinového cukru a vařte na konzistenci sirupu. Chce to opravdu dost trpělivosti, ale také cukru, který tu slouží jako správné pojidlo. Sirup nalijte do zavařovacích sklenic a po jejich vychladnutí zavíčkujte. Skladujte v suchu a chladu na temnějším místě v domě či bytu.
Využití sirupu
Sedmikráskový sirup se podává i dětem. Je zvláště vhodný jako prevence zánětů močových cest, ale i na celkové posilnění imunity. Regenerace sliznic je pro vaše tělo velmi důležitá. Kdo tento sirup již zkoušel, tak ví, že je chuťově moc dobrý. Dá se nalít na lžíci a spolknout 1x denně nebo ho přidat do horkého čaje či mléka. Záleží na vás, co vám chutná a máte rádi. Sedmikráskový sirup je velmi jemný a lahodný. Pokud ho letos ještě stihnete, máte štěstí, ale když ne, aspoň víte, na co se budete moci těšit příští rok.