Pronájem bytu v Mostě: jak na to, aby se z výhodné investice nestal zlý sen

Jak na pronájem bytu v Mostě, aby vám přinášel pravidelný a jistý příjem? Chystáte se ve městě koupit nějakou nemovitost, abyste ji následně pronajali? Výborně! Byty jsou na severu Čech poměrně levné a Most patří v tomto ohledu k nejlevnějším lokalitám vůbec. Potenciál cenového růstu je tady velmi slušný a týká se to i předpokládaného růstu činží. Má-li však dávat pořízení nájemního bytu opravdu smysl, musíte také najít důvěryhodného nájemníka. Jak postupovat, aby se ze zajímavé investice nestala vaše noční můra? Není to vždy snadné, ale ani nemožné. Chcete vědět, jak minimalizovat riziko neúspěchu? Poradíme vám!

Pronájem bytu se tady vyplatí

Navzdory nepříliš lichotivé pověsti, kterou si město v minulosti získalo, se zdejší nemovitosti těší rostoucímu zájmu investorů. Mnozí z těch, kteří dnes v Mostě byty kupují, si jsou dobře vědomi velmi solidní výnosnosti zdejšího nájemního bydlení. Je totiž faktem, že se tady setkáte zřejmě s nejvýhodnějším poměrem mezi výší nájemného a pořizovací cenou bytu v rámci celé naší republiky. Most v tomto ohledu možná poněkud překvapivě vítězí i ve srovnání s takovými městy jako Praha nebo Brno. V naší metropoli jsou sice činže o poznání vyšší, ale za nemovitost tam zaplatíte nesrovnatelně víc než na Mostecku. Navíc poptávka po pronájmech v současnosti v Praze klesá. Je to nepochybně dáno probíhající pandemickou krizí, ale do jaké míry se situace v budoucnu zlepší, je dnes složité předpovědět. Jak je to se zmiňovanou výnosností?

V Praze dosáhnete výnosu okolo 4 %

V Praze dělá roční výnos obvykle 3,5 – 4 %. Jak se dá k takovému číslu dospět, abyste si mohli výhodnost případné investice vždy sami spočítat? Není to složité. Jako příklad vezměme nejžádanější dispozici 2+1 o velikosti zhruba 50 m2. V našem hlavním městě za takový byt zaplatíte v průměru 4,5 milionu. Činže, o jakou si můžete říct, se momentálně pohybuje okolo 14 000 korun měsíčně. Dvanáct měsíců x 14 tisíc dělá 168 tisíc korun za rok. Roční výnos, který vám náleží, bude přibližně 3,7 % (168 tisíc vydělíte 1 % ze 4,5 milionu). Není samozřejmě vyloučeno, že za rok nebo za dva v Praze nájmy opět stoupnou a začnou se znovu přibližovat tomu, co je obvyklé v západoevropských metropolích. Dojít k tomu klidně může. Spolu s tím pak pochopitelně mohou vzrůst také zisky majitelů nemovitostí. V současnosti je však výsledek v průměru takový, jako u našeho výpočtu. Jak je to v Mostě?

5 bytů za 4,5 milionu korun

Za cenu jednoho pražského můžete mít v Mostě podobně velkých bytů rovnou pět. Za každý tedy zaplatíte přibližně 900 tisíc. A nájemné? To na severu Čech stoupá již několik let docela svižným tempem a vypadá to, že se na tomto trendu v dohledné době nic měnit nebude. Nyní dostanete za padesátimetrové 2+1 zhruba 8 tisíc měsíčně! Stejným výpočtem jako v předešlém případě můžete snadno dospět k mnohem zajímavějšímu ročnímu výnosu, který se pohybuje v průměru okolo 10 %. To nezní vůbec špatně.

Most – průměrné výnosy u vytipovaných bytů (12/2020)

DISPOZICEVELIKOSTPOŘIZOVACÍ CENAČINŽEROČNÍ VÝNOS
1+135 m2599 000 Kč6 000 Kč12 %
2+160 m2949 000 Kč8 500 Kč10,7 %
3+175 m21 200 000 Kč10 000 Kč10 %

S inzerátem si dejte práci

Pomohla vám cenová mapa? Máte jasno v tom, jakou činži budete za váš byt požadovat? Výborně! Na řadu přichází inzerce. Jestliže není ve vašich silách umožnit zájemcům tzv. virtuální prohlídku, která je čím dál oblíbenější formou prezentace nemovitostí, musíte stručně a přitom co nejpřesněji celý byt popsat. Potenciální nájemníky bude zajímat především to, jakou má podlahovou plochu, dispozici, v kterém se nachází podlaží, zda je vybavený nábytkem, jestli je nový nebo alespoň po rekonstrukci atd. Zkuste ve zkratce popsat také celý dům. Zmínit byste se měli rovněž o nejbližším okolí. Jde hlavně o informace týkající se dopravní dostupnosti, možností parkování, občanské vybavenosti nebo toho, zda je poblíž dostatek zeleně. Nezapomeňte, že se nelze obejít také bez kvalitních fotografií. Nabízet jakoukoliv nemovitost bez fotek nemá nejmenší význam.

Vyberte si kvalitní realitní portál!

A kam inzerát umístit? Možností je spousta. Počínaje klasickou inzercí v novinách, přes využití sociálních sítí až po internetové realitní portály, které jsou zřejmě nejefektivnější, a na síti jich najdete bezpočet. Jde už jen o to, abyste si mezi nimi dokázali vybrat takový, který je přehledný a také obsáhlý. Díky tomu bude zájemci o bydlení jistě hojně navštěvován. Čím více lidí váš inzerát uvidí, tím dřív se vám nemovitost podaří pronajmout. Kvalitní realitní portál se ve vyhledávačích zpravidla zobrazuje na některé z předních pozic. To vám s jeho výběrem pomůže.

Kdo získá vaši důvěru?

Vlastníte v Liberci byt, který má některou z nejžádanějších dispozic 2+kk nebo 2+1? Pak je pravděpodobné, že s nalezením nájemníka nebudete mít mnoho práce. Buďte ale ostražití! Než s někým uzavřete smlouvu, raději si ho trochu prověřte. Jsou lidé, kterým byste svůj majetek rozhodně svěřit nechtěli. Existují veřejně přístupné rejstříky (například insolvenční), které vám pomohou snížit riziko špatné volby na minimum.

Chcete mít klid? Sepište detailní smlouvu!

Jedině precizně sepsaná nájemní smlouva vám může zajistit potřebný klid. Zahrňte do ní co nejvíce ustanovení a detailů, aby bylo zřejmé, jaké povinnosti a jaká práva budete mít vy a také váš nájemník. Nezapomeňte na dodatky v podobě předávacího protokolu a tzv. exekuční doložky. První z dodatků v případě neshod poslouží jako důkaz toho, v jakém stavu byl váš byt na počátku nájemního vztahu. Druhý dodatek vám umožní co nejrychleji se zbavit problémového člověka, obvykle neplatiče. Stoprocentní jistotu, že bude po celou dobu vše

Koupě bytu v Mostě dává smysl

Investice do nájemního bytu je dnes ve většině našich měst považována za velice rozumný krok. Jen málokde ale dosáhnete podobné ziskovosti, jako právě v severočeském Mostě. Musíte však být pečliví při výběru nájemníka i při sepisování smlouvy. Rozhodně se to vyplatí!

Zvažujete koupi jednoho či více bytů? A dáte přednost právě Mostu nebo se porozhlédnete také jinde?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*