Víte, co je to střevní mikroflóra a jak o ni pečovat? Pojďme se na to společně podívat! Střevní mikroflóra jsou mikroorganismy (jednobuněčné, mikroskopické organismy), které žijí v trávicí soustavě všech živočichů, tedy včetně člověka. Jak už to tak ovšem u mikroorganismů bývá, někdy prospívají a jindy mohou škodit.
Střevní mikroflóra je důležitá pro celkové zdraví
Zdravá střevní mikroflóra je důležitá pro naše celkové zdraví a imunitu organismu. Pokud jsou mikroorganismy v těle stále ve vyváženém stavu, je vše v pořádku. Nevhodná strava, velký obsah cukru, překyselení, antibiotika, ale i hormonální přípravky mohou harmonii střevní mikroflóry narušit. Tím dochází k převaze kvasinek, plísní a patogenních bakterií. Poškození střevní mikroflóry se projevuje nejen dlouhodobými střevními potížemi, ale také bolestí hlavy, alergiemi, únavou či například kožními problémy!
Jak na obnovu střevní mikroflóry?
Při obnovování střevní mikroflóry je důležité, zdali došlo k jejímu jednorázovému poškození či se jedná již o chronické poškození. V případě nárazové a krátkodobé poruchy je vhodné užívat probiotika po každém podání antibiotik či po průjmu. Lékaři doporučují také bílé jogurty s živou kulturou či omezení bílého pečiva. Radí zvolit spíše lehčí pokrmy, jako je bílé maso (dušené, vařené) či ryba.
Probiotika se v poslední době stávají také skvělým pomocníkem na cesty do zahraničí a to zejména do tropických oblastí, kde na nás často číhají střevní potíže nejen z místní vody.
Pokud patříte do skupiny lidí, kteří mají střevní mikroflóru poškozenou z opakovaného užívání antibiotik, hormonálních léků, antikoncepce apod., je v těchto případech užívání probiotik více než žádoucí. Je ovšem nutné je doplnit také o kompletní léčbu proti kvasinkám a o preparáty na obnovu jater. Pomoci může v mnoha případech také protikvasinková dieta, která omezuje příjem bílého pečiva, alkoholu či zrajících sýrů.