Nezapomeňte před létem vyčistit zimní oblečení

Jaro je tu a vy byste měli začít přemýšlet o výměně zimního šatníku za ten jarní/letní. Než ale své oblíbené zimní kabáty a kozačky uložíte do skříně, měli byste je pořádně vyčistit a řádně zabalit. S balením nebude takový problém, ale čištění by malý problém způsobit mohlo. Ne každou látku totiž můžete prát v pračce.

Pravidlo číslo jedna je číst štítky s pokyny k čištění a pravidlo dvě je tyto pokyny dodržovat. Možná si ale říkáte, že nebude tak zle, když kabát dáte do pračky jen na jemný program. To přece nemůže vadit. Jenomže to by byl velký omyl! Pokud je váš kabát z vlny, z pračky byste místo něj vytáhli jen nevzhlednou kouli plnou cucků.

Vlněný kabát odneste do čistírny

Co tedy s kabáty a bundami, které v pračce prát nemůžete? Odneste je do čistírny, kde jsou na čištění takových materiálů vybaveni. Místo praní je čistí tzv. chemicky. K tomu slouží speciální stroje, do kterých se oblečení vloží spolu s chemickými látkami. Na konci procesu pracovníci čistírny vyjmou vaše oblečení čisté, zbavené zápachu a především v pořádku.

Doma se tedy opravdu omezte jen na odstraňování drobných suchých nečistot pomocí samolepících válečků. To ovšem neznamená, že byste se měli na čištění vykašlat a kabát uložit nevyčištěný, protože zrovna nevíte, kde je nejbližší čistírna.

Nechoďte do čistírny, objednejte si ji on-line

Kromě toho, že ji nemusíte hledat, nemusíte tam ani chodit. Stačí si objednat Cleany, on-line čistírnu, která přijede k vám domů, kabát vyzvedne a čistý zase přiveze k vám domů.

Obdobně můžete postupovat i s čištěním péřových bund a kabátů. Ty jsou totiž pro praní v pračce také dost nevhodné. Jednak jsou objemné a jednak by při praní mohlo peří zcuckovatět. I kdybyste bundu zvládli vyprat, její sušení zabere několik dní a je poměrně náročné i prostorově. Navíc musíte peří pravidelně natřásat a čechrat.

Jaké oblečení tedy musí do čistírny?

  • Vlněné kabáty v každém případě, pokud jsou alpaky, angory nebo kašmíru, platí to dvojnásob.
  • Vlněné často bývají i svetry, pro ty to tedy platí také, pokud jsou upleteny z přírodní vlny, musí do čistírny.
  • Kožené bundy, především ty, které jsou ze 100% kůže.
  • Saka, kabátky i blejzry, které mají hedvábnou podšívku.

Čištěním to nekončí, ještě ho musíte uložit

Když máte oblečení čisté a voňavé, dejte ho do uzavíratelných pytlů. Ty ochrání vaše oblíbené kousky před nájezdy molů. Do pytlů ještě přidejte odpuzovače škůdců. Ideální jsou pro tyto účely levandule, skořice nebo rozmarýn. Množení molů ve skříních zabráníte pravidelným větráním skříní. Ideálně každé dva měsíce pusťte do skříně čerstvý vzduch, chlad a světlo.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*