Malý byt – velký problém ho zařídit. Anebo ne?

Zmenšování bytů je trend posledních let. Není tomu tak, že by lidé najednou začali holdovat stísněnému prostoru, ovšem vysoké ceny bytů a tzv. mingles životní styl, kdy lidé v páru žijí odděleně, tomu dost dobře nahrávají. Česko je v tomto ohledu dokonce pod celoevropským průměrem, který činí 95 metrů čtverečních. Našinci se musí spokojit 78 metry – tedy v průměru. Majitelé nejmenších bytů pak disponují zhruba poloviční podlahovou plochou. Jak velký problém je takové pidibydlení zařídit?

Pokud vás čeká stěhování do bytu menšího než malého, případně už v jednom takovém bydlíte – a chystáte se ho zařídit, možná vám problesklo hlavou, že něco takového snad ani není dost dobře možné. Ale opak je pravdou, neuvěřitelně rozsáhlý sortiment nábytku, spotřebičů a dalších nezbytností, bourá většinu limitů. Správnými vychytávkami nejenže ušetříte spoustu místa – dokonce díky nim prostor opticky nafouknete a nastolíte v něm příjemnou atmosféru.

S barvami opatrně

Citlivá práce s barvami, to je alfa a omega každého bydlení, nejen toho malého. Nicméně v malém bytě musí být člověk ještě o něco opatrnější: jasnou volbou jsou světlé a tlumené tóny, jež prostor opticky zvětšují. Představují univerzální základ, který lze okořenit pomocí vhodně zvolených doplňků. Akcent mohou interiéru dodat záclony či jiné bytové textilie. Případně tapety – samozřejmě světlejší a se vzory pro zvětšení prostoru.

Masiv nebrat

Jakkoliv je masivní nábytek krásný, do kompaktní domácnosti se příliš nehodí. Mnohem větší parádu udělají odlehčené a otevřené konstrukce, nižší skříňky a nábytek na nožičkách, které celkovou koncepci odlehčují. A pokud je to ve vašich finančních možnostech, zvažte výrobu nábytku na míru. Umožní vám využít každičký kout a žádné drahocenné místo nepřijde nazmar.

Hlavní je světlo

Čeho potřebujete v malém bytě opravdu hodně, je světlo. Nebojte se ho pustit dovnitř a nedopusťte, aby mu v tom bránily těžké závěsy. Raději si pořiďte lehké záclony. A pro jistotu přidejte dostatek menších, lokálních zdrojů. Když se se světlem naučíte pracovat, váš domov bude rázem útulnější.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*