Kombucha: Houba, která léčí

By: Robert Anthony Provost

O přírodní medicíně se vedou dlouho spory. Někteří ji berou jako nenahraditelnou složku léčby, druzí dávají přednost obvyklým medicínským lékům. Není však pochyb že přírodní medicína je v posledních letech více a více populárnější a často vyhledávána. Jedním z takovýchto léku je i houba kombucha.

Pojem houba není v tomto případě úplně tak přesný. Jedná se o symbiózu několika druhů kvasinek, které získávají živiny z připravovaného čaje, na kterém poté vegetují a vypouštějí do něj celou řadu zdraví prospěšných látek. Takto připravený nálev či výluh se poté stáčí a pije. Jeho příprava není nijak náročná a zvládne jí téměř každý. Na internetu je spousta návodů jak na pěstování právě kombuchy a i spousta dalších užitečných rad, například kde jí získat.

By: Robert Anthony ProvostHistorie tohoto unikátního organismu sahá až do starověkého Japonska. Do Evropy se dostala jako dar Ruskému caru, který ji poté věnoval lidu. S kombuchou je často spojován příběh o několika vesnicích v Rusku, kde byla úroveň onemocnění rakovinou nápadně nižší než všude jinde, i přesto že se vesnice vyskytovaly v prostředí kde dominoval těžký průmysl. Do těchto lokalit byly za sovětské éry vyslány týmy vědců, kteří objevili že jednou z možných příčin tohoto jevu, je právě hojná konzumace kombuchového nálevu místním obyvatelstvem.

Jak již bylo řečeno kombucha vylučuje veliké množství zdraví prospěšných látek. Vědci hovoří zejména o kyselině glukunové, glukuronové, dále pak kyselině mléčné a octové. Tyto kyseliny napomáhají zbavit se mnoha neduhů a to zejména detoxikací celého organismu. Působí jako prevence před nebezpečím infarktu, rakoviny, artróze, artritidě a mnoha dalších takto závažných onemocnění. Kombucha také vylučuje látky, které napomáhají tvorbě krvinek, regeneraci organismu, podporují dělení buněk a rychlejší stavbu hmoty. Kombucha tedy není lék jen pro starší generace, ale pomáhá například i při tvorbě svalové hmoty či při snaze zbavit se přebytečných kil.

Kombuchu může pít opravdu každý, je tedy už jen na Vás zdali jejím účinkům budete věřit, a nebo si raději zobnete několika pilulek z celofánového obalu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*