Jak vybrat to nejvhodnější krmivo pro vašeho psa?

Tato otázka trápí mnoho majitelů čtyřnohých mazlíčků. A není divu – s nejrůznějšími konzervami a granulemi jako by se na trhu roztrhl pytel. Pomůžeme vám zorientovat se v nabídce výrobků!

Zkontrolujte obsah masa

Ačkoliv vás možná někteří příznivci veganské stravy budou přesvědčovat o opaku, pes je masožravec a nejvíce ze všeho mu prospívají kvalitní živočišné bílkoviny. Pokud chcete, aby byl váš parťák v té nejlepší kondici, dívejte se tedy u složení krmiv především na obsah masa. Obecně platí, pokud není-li uvedeno na prvním místě, měli byste od takového krmiva dát ruce pryč. Dále sledujte, zda výrobce udává druh masa. Může se stát, že objevíte například pouze obecný popisek „drůbeží maso a vedlejší živočišné produkty“, což znamená, že krmivo příliš výživných složek neobsahuje, naopak v něm naleznete různý odpad jako pařátky a zobáčky.

Strava by měla být vyvážená

Vyvážená strava je něco, čím se lidé hodně zabývají. Není tedy žádným překvapením, že ji potřebuje i takový pes. Kromě již uvedeného masa by tedy v jeho jídelníčku neměla chybět kvalitní vláknina a cukry. Tyto složky potravy psi získávají ideálně z obilovin, rýže či brambor, doplňkově pak z ovoce a zeleniny. Rozhodně je nekrmte čokoládou nebo jinými pochutinami, které ani pro vás nejsou ideálním zdrojem živin! Starosti vám ušetří volba kompletního krmiva, které již obsahuje jak maso, tak přílohu, zdroje kvalitní vlákniny, rybí olej, glukosamin a chondroitin.

Přizpůsobte výběr krmiva životního stádiu psa

Rozumí se asi samo sebou, že štěně ve vývinu potřebuje jinou stravu než dospělý pes. Pro mláďata se obecně doporučují psí krmiva s vysokým obsahem energie a bílkovin, je však třeba zohlednit také to, jakou rasu vlastníte. U větších plemen musíte vybírat z řad krmiv pro ně určených – strava, kterou snesou štěňata menších a středních ras, by u nich způsobila překotný růst, z něhož plynou zdravotní problémy v dospělosti. Také staří psi vyžadují jinou stravu, protože v porovnání s mladšími ročníky vyvíjejí menší pohybovou aktivitu, takže mají sklon k tloustnutí, a naopak potřebují přijímat více potravních doplňků pro svůj stárnoucí organismus. Seniorský věk u psů obvykle nastupuje okolo sedmého roku.

Tipy a triky

Existují samozřejmě i další hlediska, která můžete zohlednit. Patří mezi ně například obvyklá pohybová aktivita vašeho psa, jeho zdravotní stav, případné alergie apod. Rozhodně se vyplatí kupovat granule pro psy dle velikosti vašeho zvířete, nevěřte však reklamám, které lákají na krmiva vyvinutá speciálně pro jedno konkrétní plemeno –snaží se z vás pouze vytáhnout peníze. V kvalitním krmivu by neměly být obsaženy potenciálně zdraví škodlivé látky, jako jsou různá barviva a konzervanty, vyhněte se tedy chemicky konzervovaným směsím. Z obilovin si dejte pozor na pšenici, která se považuje za nejhůře stravitelnou a obsahuje velký poměr lepku.

Kvalitní české výrobky

A jakou značku vám můžeme doporučit? Chcete-li vsadit na českou kvalitu, určitě neuděláte chybu koupí superprémiové či prémiové řady krmiva Brit. Máte jistotu, že neobsahuje soju, hovězí a vepřové maso, geneticky modifikované organismy ani jiné zdraví škodlivé látky. S Brit Care se zcela vyhnete také zmiňované pšenici. Široká škála krmiv této značky vám umožní přizpůsobit stravu věku a velikosti psa i všem dalším výše uvedeným faktorům. S řadou Brit Carnilove pak vašim mazlíčkům dopřejete ochutnávku celého spektra luxusních výrobků z kachního či jehněčího masa, lososa, zvěřiny i divočáka, to vše bez zbytečných obilovin. S tak gurmánskou stravou váš parťák rozhodně nebude strádat.