Jak na výpočet termínu porodu? Pomůže i těhotenská kalkulačka

Těhotenství je začátek velké životní změny. V každém případě jde o období, které nastávající mamince a její rodině přináší radost a vzrušení. Jedním z nejkritičtějších aspektů těhotenství je výpočet data porodu. Nastávající matka by se o něj měla zajímat, protože se pak může lépe připravit na příchod nového potomka a zároveň tím usnadní práci poskytovateli lékařské péče. V tomto článku najdete hned několik způsobů výpočtu data porodu, a to včetně použití oblíbené těhotenské kalkulačky.

Naegleho pravidlo

Ještě jste o něm neslyšela? Naegleho pravidlo je jednoduchá a běžně používaná metoda výpočtu data porodu. Vychází z předpokladu, že těhotenství trvá 280 dní nebo 40 týdnů od prvního dne poslední menstruace.

Chcete-li Naegeleho pravidlo použít, musíte znát první den poslední menstruace a k tomuto datu přičíst 280 dní. Takže pokud vaše poslední menstruace začala například 1. ledna 2023, pak by datum porodu bylo 8. října 2023.

Vyšetření ultrazvukem

Ultrazvukové vyšetření je přesnější metoda výpočtu data porodu než Naegleho pravidlo. K odhadu gestačního stáří a data porodu využívá velikost plodu. Ultrazvuk za účelem potvrzení gravidity se obvykle provádí mezi 6. a 9. týdnem těhotenství.

Může se však ukázat, že zdravotník pomocí ultrazvuku vypočítá jiný termín porodu než ten, k jakému jste došla výpočtem podle data menstruace. Se kterým datem se v takovém případě počítá? Pokud není rozdíl mezi datum větší než 7 dní, platí „menstruační“ výpočet. Jinak se do těhotenského průkazu uvádí datum stanovené ultrazvukem.

Těhotenská kalkulačka

Těhotenská kalkulačka je online nástroj, který vám umožní vypočítat termín porodu a poskytne další důležité informace. Obvykle stačí zadat začátek poslední menstruace. Dozvíte se, v jakém týdnu těhotenství se právě nacházíte, jak dlouho bude vaše těhotenství trvat, ale také průměrnou délku a váhu plodu. Vyzkoušet si ji můžete na Modrém koníku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*