Možná už nad tím ani neuvažujete, jaký zubní kartáček používáte a automaticky si po čase koupíte ten stejný. Nicméně ne všechny kartáčky vám budou plnit úlohu těch nejlepších. Tady opravdu není to pravidlo, že čím dražší, tím lepší.
Jednoduchost koresponduje s praktičností
Naopak, čím jednodušší zubní kartáček je, tím praktičtější. Pokud se tedy konkrétně zaměříme na to, jak by měl vypadat, jeho horní část se štětinami by měla mít hlavičku raději menší. Tato velikost je předurčena k tomu, že se s ní dobře čistí mezizubní prostory a všude se vejde. Zubní kartáček by měl být rovněž hustý, řídký není tak důkladný. Ač vám někdo může říkat, že tvrdý kartáček je vhodný, není to až taková pravda. Dost často totiž odhaluje krčky a škodí i vašim dásním. Také zastřižení štětin není zrovna od věci. Nejlépe zuby vyčistí kartáček s rovně střiženými štětinkami.
Lamely nemají až takovou funkci, jak se o nich píše. Povlak na zubu může zůstávat, protože gumový materiál sklovinu sice vyhladí, ale prostě nevyčistí. Elektrické kartáčky jsou dobré, když jste líní dělat pohyby rukou, elektromotorek čistí za vás. Zubní pastu kupujte s obsahem fluoridů, potom vám bohatě stačí velikost lískového oříšku.
TIP: Trápí vás křivé zuby? Najděte odbornou pomoc v seznamu ordinací ortodontistů v Praze.
Základ je na zubní kartáček netlačit
Pokud patříte mezi ty, kteří na kartáček více tlačí, zkracujete mu tím jeho životnost. Při čištění zubů samozřejmě roli hraje i správná technika čištění. Jinak při výběru dbejte na to, aby měl štětiny raději jemné a dobře se vám držel. Nezapomeňte ani na to, že zubní kartáček je pro vás zdrojem baktérií, když jste nemocní. Různé záněty, afty a další nemoci v dutině ústní za sebou skrývají velké množství bakterií. Kupte si nový, už máte návod, jak na to. Při běžné ústní hygieně bez nemoci stačí zubní kartáček vyměnit za 2 – 3 měsíce nebo kdykoliv během potřeby.
Přidejte odpověď