Emise dluhopisů rostou! Patříte k těm, kteří vydělávají „zeleně“?

Emise českých firemních dluhopisů dosáhly v loňském roce rekordních částek. Investoři jásají. Tento trend bude pokračovat i letos. Nestůjte proto stranou a zhodnoťte své úspory. Pojďte se společně s námi podívat pod pokličku investic do dluhopisů a možností, jak snadno zhodnotit své finance až o 10 procent.

Co jsou dluhopisy?

Pro emitenty, tedy v tomto případě různé společnosti, představují dluhopisy náhradní řešení bankovního financování. Půjčují si touto formou od investorů potřebný kapitál pro růst společnosti. Z obšírnějšího hlediska pak můžeme o dluhopisu hovořit jako o druhu cenného papíru, který má určitou nominální hodnotu, předem stanovenou lhůtu splatnosti a jasně definovaný zisk. Může být dlouhodobý – například 10 let i více, nebo krátkodobý se splatností za dva, tři roky. Krátkodobé dluhopisy bývají zpravidla výhodnější, protože vaše peníze nejsou vázané tak dlouhou dobu a po vyplacení zisku a splacení vkladu mohou být ihned znovu investovány. A navíc mají dluhopisy velkou výhodu – jedná se o výhodný obchod pro obě strany.

Vsaďte na zelenou

Celosvětově aktuální témata, jako například změna klimatu, kvalita ovzduší nebo recyklace, přispěla k tomu, že se Evropská unie zabývá stanovením standardů pro zelené dluhopisy. Financovaly by se díky nim projekty přispívající k udržitelnosti životního prostředí. Díky standardům budou jasně vymezená pravidla a možnosti financování, a tím i investor bude vědět, že jeho úspory pomáhají našemu životnímu prostředí. V České republice už působí několik ekologicky smýšlejících firem, které tímto směrem kráčejí, a jednou z nich je například společnost Uniprospe.eu. Ta podniká v oblasti odpadového hospodářství se zaměřením na likvidaci ojetých pneumatik. Díky procesu zvanému pyrolýza bude získávat z odpadu olej, plyn a uhlík. Tyto suroviny budou zpětně využity v cementárnách v České a Slovenské republice. Na financování technologie na ekologickou recyklaci pneumatik budou použity prostředky z emise dluhopisů. Nominální hodnota jednoho dluhopisu je 30 000 Kč, pevný úrok 9,5 % je vyplácen pololetně a splatnost vložené investice k 31. 12. 2022.

Právě krátká lhůta splatnosti těchto dluhopisů a vysoká úroková sazba přinášejí dobrou příležitost ke zhodnocení volných financí každému zeleně smýšlejícímu investorovi. Pokud se rozhodnete pro investici s Uniprospe.eu, máte šanci zařadit se mezi ty, kteří umí své peníze zhodnotit opravdu efektivně, a navíc podpoříte projekt, který má velkou budoucnost a je šetrný k životnímu prostředí. A to už má dvojnásobný smysl!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*