Dredy aneb Jak o ně pečovat a mnohem víc!

Dříve byly dredy velice populární a přesto, že v dnešní době už tomu tak není, stále si naleznou své příznivce. Jak se o dredy správně starat, jdou vůbec rozčesat a jaká je jejich historie? To vám prozradíme v dnešním článku.

Dredy jsou zacuchané prameny vlasů a to buď přirozenou cestou v případě nečesání nebo slepení mořskou vodou, či zákrokem profesionálů. Existují speciální studia, kde vlasy rovnoměrně rozdělí a pomocí jednoduchého háčku utahují a dlaněmi válejí. Pokud si plánujete dredy nechat udělat, pamatujte, že délka vlasů se tak zkrátí zhruba o třetinu původní délky. Některé metody tvorby dredů využívají také vosky nebo speciální opalování pramenů. Od takových salonů radíme dát ruce pryč. Vlasy poté nejdou rozčesat, ale musí se ustřihnout a navíc jsou silně poškozeny.

sister-1169010_640

Jak to bylo s dredy dříve?

Poprvé se účesy připomínající dredy objevily ve starověkém Egyptě. O zapletených vlasech se hovoří i v Bibli, kdy je nosil například hrdina Samson, který si kvůli zasvěcení nesměl stříhat vlasy. Těžko říct, jestli se ovšem jednalo o dredy nebo pouze o copánky. Různě zapletené vlasy, copánky a dredy nosí také mnoho příslušníků různých etnik v Africe. Ti si copánky ztužují pomocí tuku, hlinky a někdy i kravského trusu. To vás v našich studiích nečeká, nebojte. Dredy dle zápisů nosili také někteří šamani různých indiánských kmenů, kteří si vlasy nesměli stříhat z rituálních důvodů.

Nejvíce jsou dredy spojené hlavně s rastafariánstvím například na Jamajce. A není snad nikoho, kdo by si nepředstavil jako krále dredů Boba Marleyho, který k tomu zpopularizoval ještě životní styl, módu i hudbu.

man-826106_640

Jak o dredy pečovat?

Velkým mýtem jen, že kdo má na hlavě dredy, nemyje si vlasy. Opravdu tomu tak není. Dredy je potřeba mýt pravidelně pomocí speciálních šamponů bez kondicionérů a různých balzámů. Nemyjí se pouze prvních 14 dní, aby se ustálily. Vyčnívající vlasy z dredů by se měly stříhat nebo zatahovat zpět a během růstu je potřeba kontrolovat, zdali dredy nerostou naplocho a případně je nutné je tvarovat. Dredům je potřeba věnovat neustálou péči, kdy se vám odvděčí svou kvalitou, pevností a pěkným vzhledem.