Čínská astrologie

By: Internet Archive Book Images

Každá civilizace má trochu odlišnou kulturu, náboženství a historii. Stejné je tomu i v oblasti nadpřirozena a mysticismu. Stejně je tomu i u astrologie, která je v každé kultuře hojně rozšířená. Výklad budoucnosti podle postavení hvězd, kalendář či horoskop si alespoň jednou v životě přečetl každý z nás.

Tento obor věštění patří mezi nejstarší na světě. Za samotnou matku astrologie by se dala považovat ta čínská. Záznamy o čínské astrologii najdeme v chrámech, které jsou staré přes pět tisíc let. To však není všechno. První čínský lunární kalendář byl sestaven v roce 2637 před našim letopočtem. Čínská astrologie má tak víc zkušeností, než všechny ostatní astrologie dohromady. Je tedy dobré nebrat její výklad na lehkou váhu.

Rozdíl čínské astrologie

By: _sarchi
By: _sarchi

Rozdílů mezi čínskou a západní astrologií je hned několik. Hlavním rozdílem je pojetí kalendáře. Čínský kalendář si bere energii z pohybu Luny, zatímco západní verze je odvozena od pohybu Slunce. Čínští myslitelé si všimli, že vliv Měsíce na zemi je značný. Možná proto, že je to nejbližší nebeské těleso. Z toho důvodu vypracovali lunární kalendář, podle kterého se celý čínský lid řídil. Rolníci například používali kalendář k určení dne setby a sklizně. Předběhli tak moderní dobu a metody předpovědi počasí.

Dalším rozdílem v čínské a západní kultuře je kalendář. Lunární pojetí totiž nemá základní jednotku den, ale lunární rok. Ten začíná koncem ledna nebo začátkem roku. Každý rok má jedno z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu.

Znamení se mění periodicky a opakují se rok myši, buvola, tygra, králíka, draka, hada, koně, ovce, opice, kohouta, psa a vepře. Tyto roky se doplňují ještě pětiletým cyklem, kde se střídají přírodní elementy kov, voda, dřevo, oheň a země. To vše střídá náboj Yang a Yin. Každá osoba je ovlivněna čínským kalendářem a jemu přiděleno znamení stejně jako u západního horoskopu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*