Boty na vysokém podpatku, mužům se líbí, jsou ovšem zdravé?

By: Andrea Rinaldi

Jelikož nás móda a její nový příliv velice ovlivňuje, je potřeba se na ní podívat i z jiného úhlu. Ne všechno, co si modelka na mole obleče na sebe, je potom využitelné i běžně do společnosti. Podívejte se v televizi nebo časopise na její hubené tělo a opticky delší nohy, které protáhne o tolik vytoužené jehlové podpatky.

Určitě v nich přehlídku bravurně zvládne a dokonale vám je nabídne. Jenže je tu jeden háček, za prvé jsou praktické? To vás možná napadne a nakonec si je nekoupíte, ale měla byste brát v potaz i své zdraví, které přece jenom máte jen jedno.

Jak je to s těmi podpatky?

By: Andrea Rinaldi

Odborníci se shodují na tom, že podpatky vyšší, než 4 cm našemu tělu opravdu neprospívají. Z některých zdrojů je uváděno i 3 cm, což už si některé ženy neumí ani představit. Jistě, když si vezmete boty na vysokém jehlovém podpatku na ples, tak vám zdraví tolik neohrozí, ale jsou ženy, které si vezmou podpatky vyšších rozměrů i do práce nebo do města. Čas od času si je můžeme dopřát každá, ale určitě tu platí „všeho s mírou a rozumem“.

Trpí totiž nejen nohy, ale současně s nimi i celý pohybový aparát. Přední část nohy je přetížena, protože prakticky celá váha putuje právě do těchto míst. Následkem mohou být různě vychýlené prsty, včetně jejich ohybu (kladívkové prsty). Možná byste tomu ani nevěřila, ale těžiště trupu je v tu chvíli jinde, než je tomu u pohodlné obuvi bez podpatku. Kolenní klouby jsou rovněž více namáhány. Bohužel ani boty na platformě nesplňují úplně ideál, ale stabilita nohy je zajištěna lépe, než u jehlového podpatku.

Jak zůstat „in“ a šetřit si své zdraví

Do města můžete vyrazit v balerínkách, ale na delší procházky také rozhodně nejsou. Jejich nevýhodou je tenká podrážka, přes kterou je v horším terénu cítit každý kamínek, který vás odspodu bude tlačit. Dokonce ničí vaší klenbu nohy více, než podpatek. Máme ovšem řešení, které zmírní dopad na klenbu vaší nohy a tím jsou zdravotní vložky do bot. Jistě jste si všimla, že existují dokonce i na podpatky, kde uplatníte gelové vložky do bot, které jsou dnes k dostání v mnoha zajímavých provedení. Tolik oblíbené žabky v létě noste jen k vodě nebo tam, kde víte, že v nich nepůjdete delší dobu. Rozhodně na procházky je lepší vytáhnout sportovní obuv, která je prodyšná, lehká a nezapaří se vám v ní noha. Nepříjemné mykózy vznikající z teplého vlhka vám u žabek sice nehrozí, ale riziko poškození klenby už ano. Určitě je tedy lepší obuv střídat, mít doma 2 – 3 oblíbené páry bot, které splňují vaše představy, jak z estetického hlediska, tak i ze zdravotního důvodu.