Balancing – na zahradě vypadá dokonale!

Každý se uklidňujeme jiným způsobem – chodíme na jógu, čteme si, vaříme nebo pracujeme na zahradě. Zahradničení však nemusí být jen o pěstování květin a sekání trávníku. Už jste slyšeli o balancingu?

Tahle nová forma relaxu se dostává do povědomí čím dál širšího množství lidí. O co se jedná a proč to taky vyzkoušet?

Popírání gravitace

V překladu znamená balancing „vyvažování“ nebo „rovnováhu“. Jedná se o umění, které doslova občas popírá gravitaci, alespoň zdánlivě.

Už jako malí jsme všichni soutěžili, kdo postaví nejvyšší „věž“ z kamenů. Tehdy jsme nejspíš také přemýšleli, jak kameny poskládat, aby věž nespadla a vyrostla co nejvýš. Balancing se dá považovat za podobnou hru, důraz na nápadité kreace a jejich stabilitu je zde však větší.

Když člověk „vyvažuje kameny“, snaží se často překonat nejen sám sebe, ale i přírodu. Matka příroda je však rovněž kreativní a po světě existuje celá řada přírodních útvarů, které jsou ve své podstatě také vybalancované navzdory přírodním zákonům. V Africe se například nachází pouštní skála Térené, v USA bychom narazili na Balance Rock Park nebo Mushroom Rock State Park. V Evropě najdeme podobné útvary v Norsku.

Proč se pustit do balancingu?

Když běháte nebo jedete na kole, je to sice rovněž odpočinková činnost, ale hlavou vám neustále probíhá spousta jiných věcí, takže odreagování není nikdy stoprocentní. Při skládání kamenů jeden na druhý, hledání mikroskopických prohlubní, do nichž by se dal jiný kámen vložit a soustředěném pokládání zapojíte celý mozek, takže v podstatě vypnete a od běžných starostí si odpočinete.

Pokud se do balancingu jednou pustíte, dost možná si to zamilujete. Na uvolnění spojeném s vytvářením tohoto umění se stanete závislí a budete se snažit neustále vymýšlet nová seskupení, překonávat sami sebe.