Základy snowboardingu

Nepodceňujte snowboard

Snowboarding není v zásadě těžkým sportem. Musí se však, stejně jako i u jiných sportů, dodržovat určitá pravidla, která se člověk, který by chtěl snowboarding provozovat, musí naučit. Není to však nic, co by bylo nepochopitelné. Všechno by se mělo předem, než začneme vůbec něco dělat, promyslet tak, aby nebyla naše aktivita naprosto zbytečnou. To by jistě naštvalo pak i toho, kdo ztrácel tolik času. Máme mnoho možností, některé jsou vcelku správné a těch bychom se měli držet co nejvíce. Nemyslete si, že sami zvládnete snowboard a budete moci ohromovat všechny přihlížející na svahu bez dostatečného tréninku. Bylo by to sice nádherné, ale takto to skutečně nebude nikdy fungovat. Raději se připravte na dřinu, která vás jistě očekává.

Manipulace se snowboardem by měla být opatrná

Snowboard není vůbec lehký, a proto při manipulaci s ním musíme zacházet velmi opatrně. Při představě, co by se všechno mohlo stát, běhá mnohým lidem mráz po zádech. Nikoho zde ale nechceme strašit. Ale uvědomte si, že snowboard může způsobit i smrtelná zranění, pokud se vám třeba uvolní někde na svahu. Při své cestě dolů může klidně způsobit pěknou neplechu. Nejlepší na přepravu snowboardu na větší vzdálenosti použijte batoh, který je k tomu speciálně vytvořen. Vaše prkno by se totiž mohlo v tom hlubokém sněhu pěkně pronést, což jistě nechcete sami zažít. Nikdy nepokládejte snowboard na zem skluznicí napřed, mohl se totiž samovolně rozjet a o to jistě nestojíte. Mnohem lepší bude položit jej vázání k zemi.

Nástup na snowboard

Nástup na snowboard provádějte vždy s rozumem, ať si sami sobě nebo někomu jinému nepřivodíte úraz. Nejlepší je najít si nějaký rovný prostor, na kterém by se mělo v klidu nastoupit do vázání. Před jízdou vždy raději zkontrolujte správné upnutí do vašeho vázání. Pozdější zjištění, že jste omylem udělali chybu, by vás mohlo pěkně mrzet. Na sněhu pak je vše mnohem složitější a teprve zkušenostmi získáte potřebnou jistotu. Na úplném začátku je vždy nutné, abyste získali potřebnou jistotu. Stát na prkně bez pomoci je opravdovým základem. Stejně tak je i základem naučit se správně padat, tím pak omezíte riziko svého zranění na minimum.

Vstávání na prkně

Vstávání na prknu je vždy tak trochu složitější. Musíme si totiž uvědomit, že máte obě nohy ve vázání a tudíž si asi ani jednou nebudete moci pomáhat. Kdybyste si zpočátku po každém pádu pomáhali tím, že si rozepnete vázání a budete pěkně vstávat a poté si zase vše zapnete, tak nebudete moci dělat na svahu nic jiného. Bylo by to čistým šílenstvím. Proto je důležité se naučit vstávat i z prkna. Jsou dva různé způsoby. Buď čelem do svahu, což je ten jednodušší (jste v kleku čelem do svahu, své těžiště přenesete plynule na prkno a při tom se odrazíte pažemi od sněhu, v tu samou chvíli napnete nohy a hurá, jste opět na svahu), nebo čelem do svahu, což je složitější proces (sedíte čelem ze svahu, přemístíte své těžiště na prkno a v tu samou chvíli provedete dvě věci najednou, odrazíte se pažemi od země a zároveň napnete nohy, v tu chvíli jste opět na svahu a můžete se pokoušet o další triky). Stejně důležité jako vstávání jsou i pády, které musí být řízené a pokud nad nimi nebudete mít kontrolu, tak si zapište, že určitě neodejdete ze svahu zdraví. Zlomenina je totiž velmi častým průvodním faktorem špatného pádu.

Základní postavení

K základním snowboardingovým aktivitám patří základní postavení. Je zcela jiné od toho, které můžete vidět třeba u lyžařů. Jediné, co si z tohoto sportu můžete vzít, je pružné postavení. Pokud budete na snowboardu stát jako přikování a nebudete pohybliví, tak se jistě nedočkáte nějakého pořádného výkonu. Základem všeho je ovládání svého těžiště, které musí být neustále připravené ke změně. V mírném pokrčení by měly být kolena, kotníky i kyčle. Samozřejmě nezapomeňte na předsazenou pánev. Zatížení obou nohou by mělo být rovnoměrné, ani na jedné by neměl být větší důraz. Hlava i ramena jsou natočeny ve směru jízdy. Musíte mít totiž během své jízdy na snowboardu mít vše pevně pod kontrolou. V opačném případě dojde k pádu. Ruce mějte přirozeně u těla. U tohoto sportu nejsou až tak potřeba, maximálně na udržování rovnováhy.

Nácviky jízdy

Na začátek si jistě naklaďte vysoké nároky. Mohli byste potom být zklamáni nebo by vás snowboarding mohl přestat zcela bavit, což by byla jistě škoda. Raději se na vše připravujte postupně a nikam hlavně nespěchejte. Nemělo by to cenu. Na začátek si najděte mírný svah s dojezdem do roviny. Brždění zatím není vaší doménou. Nasměrujte se po spádnici a mírně se odrazíte, abyste nabrali malou rychlost. Zaujměte základní postavení a přední rukou si když tak můžete ukazovat správný směr jízdy. Mnohým lidem to hlavně zpočátku velmi pomáhá. Další pohyby omezte raději na minimum a čekejte, až dojedete do úplného zastavení. Pokud se nic cestou dolů nestalo, tak vám náleží gratulace. Právě jste zvládli první krok k tomu, aby se z vás stali v snowboarding profesionálové. Dalším tréninkem si svoje sebevědomí ještě zvednete. Pomaličku budete zkoušet těžší a těžší věci neboli triky a uvidíte, že nakonec vše půjde pěkně samo. Nebojte se zvyšovat na sebe nároky, jedině tak dosáhnete nějakého pořádného cíle.


Článek získán zdarma metodou guestbloggingu na Copywriting.cz.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*