Tetování henou: ozdoba nebo riziko

By: Amalia Sari

Hena je odjakživa považována za krásnou ozdobu, zvláště na různých kulturních akcích, kde máme možnost vidět tetování henou na ulicích či plážích v přímém přenosu.

Je důležité se předem zeptat, jestli je hena pouze přírodní nebo přibarvovaná. Příměsi totiž rozhodně dokážou znepříjemnit život a to alergickou reakcí.

Z čeho malůvky vznikají

By: Amalia Sari

Hena a její zpracování není náročné, vzniká rozemletím výhonků nebo lístků na červenohnědý prášek. Ovšem dostupnost této rostliny je více, než mizivá. Nejvíce se s ní můžeme setkat v Africe, Indii nebo na Blízkém východě. Jedná se o pigmentový prášek, kterým se zdobí tělo nejrůznějšími ornamenty. Opálené tělo tak vypadá moc dobře a na to většina žen sází. Nejčastěji se používá hena na ruce a vzory jsou dány historií. Od pravého tetování se liší pouze odstínem, jinak byste řekli, že je člověk skutečně tetován. Aplikace na kůži je nebolestivá, proto je hena považována za tradiční umění, které u mnoho lidí předchází pravému tetování. Hena se v místě aplikace odrolí a zanechává obarvenou kůži, která líp drží na lidech snědší pleti.

Poškození kůže a alergie

Umělé dobarvování heny a použití látky, která prodlužuje její trvanlivost – parafenylendamin (PPD) je častým přídavkem, pozor na to. Raději malůvku na kratší dobu, než s touto látkou. Reakce vašeho těla na henu tak může propuknout hned, ale i klidně za pár dní od namalování na tělo. Někdy může být alergická reakce tak prudká, že vyžaduje lékařské intervence. V lepším případě se osypete a bude vás svědit kůže, v tom horším případě může dojít k dechovým obtížím a otokům. Děti bychom takovému riziku neměli vystavovat vůbec. Varujícím znakem, že hena není přírodní, je černá barva! Hena je, jak jsme korespondovali již na začátku článku od oranžova, červena až do hněda. Pro alergiky a také atopiky se nedoporučuje vůbec.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*