Mozzarella je čím dál více žádanější sýr i v ČR. Jenže každá mozzarella není stejná, protože ta pravá, je vyrobena z mléka vodních buvolů pocházejících z Kampánie (Mozzarelle di Bufala Campana).
Itálie je sýry proslulá, pyšní se jejich tradiční recepturou. Není to tedy jen Francie a Holandsko, kde se sýry vyrábí – mozzarella je italská.
Její chuť s rajčaty je skvostná
Nejlépe chutná v kombinaci s rajčaty podávaná za studena. Její velikost se různí a je dána i všelijakými tvary, někdy je velikosti většího kulovitého vejce, jindy zase třešinky. Výroba je podobná jako u ostatních sýrů, shodneme se tedy na tom, že se vyrábí vysrážením a oddělením od syrovátky. Fakt, že se hmota táhne, je dán tím, že se sýr ponoří do horké vody (tím se také značně zvýší doba trvanlivosti). Finální verze sýru se získává stáčením a porcováním na kuličky nebo malinkaté bochánky či uzlíky, které se uchovávají ve slaném nálevu.
Italská kuchyně bez mozzarelly nejde
Díky této technologii a postupu výroby je sýr pružný a dá se považovat za kvalitní výrobek. Italskou kuchyni si tak bez mozzarelly nikdo nedokáže ani představit. Jelikož je po mozzarelle všude ve světě velká poptávka, buvolí mléko samozřejmě nestačí, aby uspokojilo všechny lidi toužících po mozzarelle.
Začala se tak vyrábět i z pasterizovaného kravského mléka, která sice není tak tvarohovitá, ale je více vláknitá. Buvolí je trochu bělejší, výraznější chuti a aroma. Buvolí a kravskou mozzarellu doplňuje ještě mozzarella uzená, která dostane typický nádech příjemné kouřové chuti. Dříve se uzená mozzarella vyráběla častěji, protože napomáhala oddálit rozkladné procesy. V kuchyni se na zapékání hodí více ta kravská, jako čerstvá je lepší ta buvolí. Každý si tak má šanci vybrat tu, kterou si oblíbí. Italové moc dobře vědí, co je dobré. Rajčata, rukola, olivový olej s kapkou citrónu a samozřejmě mozzarella, to je i top mezi českými čerstvými saláty.