Potřebuje žena muže v domácnosti?

Existuje dnes vůbec manželství, ve kterém oba partneři navzájem chápou své vlastní role, nezávidí si a nevyčítají si, že nedělají to, co mají? Jistě, několik bychom jich našli. Ovšem daleko spíše si představíme dva rozhádané manžele, kteří na sobě vidí jen to špatné, případně se jen tak z legrace pošťuchují a poukazují na typické nedostatky obou stran.

By: Chad Kainz

Od ženy se očekává, že obstará celou řadu povinností, které se pro muže jaksi nehodí. Ale co se stane, když je všechno naopak? Málokdo z nás si ve skutečnosti dovede představit situaci, kdy ochotný manžel kmitá kolem manželky, zatímco ta si hoví s půllitrem piva u televize a sleduje fotbal. I proto se takový obrázek příliš často neodehrává za zavřenými dveřmi většiny domácností. V tuto chvíli však vyvstává najevo otázka, k čemu vlastně muž v bytě slouží – z čistě praktického hlediska. Nejedna žena je schopna sama si obstarat drobné opravy a technické zázemí a některé z nich dokonce tvrdí, že je pro ně ponižující, aby takové maličkosti zastávala jejich mužská polovička. Rozbitý vodovod, pavouk na záchodě, potřeba položit nový koberec? Žádný problém, pro něžné pohlaví přece nic těžkého!

A když už přece jen muž se ženou bydlí pod jednou střechou, kde je psáno, že skutečně bude dělat to, co se od něj očekává? Pravda je spíše taková, že dobrá polovina všech manželů zpohodlní a zvykne si na to, že doma nemusí ale vůbec nic. A pokud přece jen někdy něco udělá, pak jen z toho důvodu, že ho o to žena pokorně poprosila, jako by ji bylo zcela jasné, že na to nemá právo a jedná se jen o jeho dobrou vůli a lásku k ní.

Kde tedy hledat kompromis? Vztah mezi mužem a ženou by samozřejmě ideálně měl být vyvážený a oba partneři by se měli věnovat přidělené práci, nezáleží přitom na tom, zda se muž věnuje mytí nádobí a žena zatloukání hřebíků či naopak. Důležitý je výsledek a to, že ani jeden nemá pocit, že musí dělat za dva. Což se bohužel dnes děje jen velmi zřídka. A musíme si přiznat, že nižší ochota je zpravidla na straně mužů. Ženám pak nezbývá, než se obrnit trpělivostí a naučit se žít tak, jako by byla sama. Když se čistě náhodou potká s ochotným a obětavým mužem, který bere jako samozřejmost své povinnosti v domácnosti, jedná se jen o příjemnou třešničku na dortu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*